Takip Et

Dünya

İspanya’da asgari ücrete zam yapıldı: 1977’den beri en yüksek zam

İspanya hükümeti, asgari ücrete yüzde 22’lik zam yapıldı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, brüt asgari ücretin yüzde 22’lik artışla 900 EURO çıkarılacağını duyurdu. Başbakan Sanchez, meclis genel kurulunda yapılan “muhalefetin soruları” oturumunda, asgari ücrete 1977’den bu yana en büyük artışı yapacaklarını söyledi. Bakanlar Kurulu’nun 21 Aralık’ta Barselona kentinde toplanacağını belirten Sanchez, asgari ücretin brüt 900 euro’ya çıkarılmasını öngören kararı burada alacaklarını bildirdi.

Sanchez, “Zengin bir ülke fakir işçilere sahip olamaz.” dedi. İspanya’da 2008-2016 arasında asgari ücrette çok az artış yapılırken, bu 8 yıllık periyotta brüt asgari ücret 600 euro’dan 655 euro’ya çıkarılmıştı. Ülkede brüt asgari ücret 2017’de 707 euro, 2018’de de 735 euro olarak belirlenmişti.

İspanya’da hazirandan bu yana azınlık hükümeti olarak iktidarda bulunan Sosyalist İşçi Partisine (PSOE) dışarıdan destek veren sistem karşıtı sol görüşlü Podemos partisi, asgari ücrette artış yapılmasını şart koşmuştu.

PSOE lideri ve Başbakan Sanchez ile Podemos lideri Pablo İglesias ekim ayında yaptıkları toplantıda, asgari ücreti 900 EURO’ya çıkarma kararı aldıklarını açıklamışlardı.

Asgari ücret artışının başta gençler ve kadınlar olmak üzere toplamda 1,6 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede kaosa yol açan “sarı yelekler”in eylemleri sonrasında mevcut durumda brüt 1498 EURO olan asgari ücrete ocak ayından itibaren 100 EURO zam yapma kararı almıştı.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler