Takip Et

Güncel

Maruz kaldığı işkence sonucu konuşma yetisini kaybeden tutsak gördüğü işkenceyi yazarak anlattı

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde işkence sonucu konuşma yetisini kaybeden Medeni Kiye, yaşadıklarını açık görüşüne giden ailesine yazarak anlattı. Vücudunda işkence izleri duran Kiye, saldırıların organize olduğunu belirterek, “Yarın daha kötü şeyler olabilir” dedi.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde 4 Ağustos’ta yan odalardaki arkadaşlarıyla konuştukları için gardiyanlar tarafından 15 tutuklu arkadaşıyla birlikte darp edilen ve konuşma yetisini kaybeden Medeni Kiye dün ailesiyle görüştü. Kiye ailesine açık görüşleri tek başlarına ayrı bir odada yaptırıldı. Medeni Kiye’nin kardeşi Hatice Kiye, abisinin yüzü, boynu, sırtı ve diz kapaklarında işkenceden kaynaklı morlukların olduğunu söyledi. 

Kağıda yazarak anlattı

Abisinin konuşma yetisini kaybettiğini ve yaşananları kağıda yazarak aktardığını belirten Kiye, “Koğuşlarına saldırı olmuş ve tutuklular feci şekilde darp edilmişler. Medeni de bu saldırıda konuşma yetisini kaybetmiş. Açık görüşte Medeni her şeyi kağıda yazarak anlattı. Medeni, bizimle görüşmeden önce yine hapishane yetkilileri tarafından tehdit edildiğini söyledi. Yetkililerin, ‘Sen mahsus konuşmuyorsun’ dediğini aktardı. Bize yaralarını gösterdi. Başına ve ense tarafına fazlaca darbe almış, hatta boğazının çok ağrıdığını söyledi. Yine kolları ve göğüs tarafı morarmıştı” dedi. 

Saldırılar organize

Saldırının 15 gardiyan tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Kiye, “Saldırıyı, Başgardiyan Taner Kaya ve 2’nci Müdür Ercan İnceler organize ediyorlarmış ve vahşice saldırıyorlarmış. Medeni bize, ‘Bu durum kamuoyuna yansımazsa bizim cenazelerimiz çıkar buradan’ dedi. Medeni yaralandıktan sonra hiçbir şekilde doktora götürülmemiş. Sadece iki kez revire götürülmüş ama orada da kendisine hiçbir bilgi verilmemiş. Günlerdir Elazığ Hapishanesi’nin ne kadar berbat bir yer olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Elazığ Hapishanesi pilot bölge olarak belirlenmiş. Elazığ Hapishanesi’nde gerçekleşen her pratik diğer hapishanelere yansıyor. Son zamanlarda Osmaniye ve benzeri hapishanelerden gelen haberlerle de bu durum anlaşılıyor. Bu bir tek bizim ailenin sorunu değil. Orada sadece benim abim yok. Orada onlarca tutuklu var ve bu hepimizin sorunudur” diye konuştu. 

Siyasi partilere çağrı

HDP ve CHP milletvekillerinin hapishanelere giderek incelemelerde bulunmasını isteyen Kiye, “Tutukluların durumu çok kötü. Yarın öbür gün çok daha feci durumların yaşanmaması için herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir. Özellikle de hukuk mücadelesi veren kurumların desteğine ihtiyacımız var. Hukuk devleti olduğunu iddia eden bir devlet bütün gücünü tutsaklar üzerinden göstermeye çalışıyor. Adalet Bakanlığı buna ilişkin mutlaka soruşturma başlatmalıdır. Tutsaklara işkence yapanlar derhal oradan uzaklaştırılmalıdır” diye konuştu. 

Kiye son olarak, Elazığ Hapishanesi’ndeki tutukluların dilekçelerinin kabul edilmediği ve mektuplara da izin verilmediği bilgisinin kendilerine iletildiğini söyledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler