Takip Et

Dünya

IŞİD Forumu sonuç bildirgesi açıklandı!

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından düzenlenen IŞİD forumu sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. Bildirgede, adaletin sağlanması için IŞİD’lilerin yargılanacağı bir uluslararası mahkemenin Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulması gerektiği vurgulandı

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından Qamişlo’ya bağlı Amûdê ilçesindeki Beylesan salonunda, düzenlenen IŞİD forumu sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. Sonuç bildirgesi, forumun gerçekleştirildiği salonda yapılan basın toplantısında Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) Yöneticisi Leyla Resûl tarafından okundu.

Sonuç bildirgesi şu şekilde: “Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi yönetimi olarak, katılımcılara değerli öneri ve değerlendirmeleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu öneriler, forum oturumlarında ortaya çıkan en önemli ortak kararlardır. Bu maddeler IŞİD terör örgütünün tamamen bitirilmesi ve yeniden örgütlenmesinin engellenmesini amaçlamaktadır.

* IŞİD terörünün askeri, fikri, kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak bitirilmesi için Uluslararası Koalisyon ve uluslararası toplum stratejik ortaklık kurmalıdır.

* IŞİD terörünün yeniden örgütlenmesinin önüne geçilmesi için bölgedeki güvenlik sistemi güçlendirilmelidir. Güvenlik sisteminin güçlendirilmesi amacıyla Özerk Yönetim’e her alanda destek sunulmalıdır.

* YPG, YPJ ve DSG, tüm dünyayı IŞİD teröründen kurtarabilmek için büyük bir emek sarf etti. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’i de savaş şartlarına rağmen bölgede yeni bir yönetim kurdu. Ancak buna rağmen Suriye halkının yüzde 30’unu temsil eden bu sistem ve halk, Suriye krizinin çözüm görüşmelerinden uzak tutuldu. Bu da Suriye’deki güvenlik ve siyasi boyutu olumsuz etkilemektedir. Bu temelde, uluslararası taraflar, güç ve aktif devletler Kuzey ve Doğu Suriye’nin siyasi yönetimini diyalog sürecine dahil etmelidir.

* Suriye krizinin siyasi çözümünün sağlanması ve IŞİD gibi radikal terör gruplarının beslendiği tüm kaynakların kurutulması için demokratik bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu temelde, demokratik ulus modeli çözüm ve barış projesidir.

* Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) IŞİD’in bitirilmesine dönük kararları yerine getirilmelidir. Adaletin sağlanması için DSG’nin tutukladığı binlerce IŞİD’li ve ailelerinin yargılanacağı bir uluslararası mahkeme, Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulmalıdır. Bu mahkemenin kuruluşunda da uluslararası koalisyon Özerk Yönetim’e maddi ve lojistik destek vermelidir.

* IŞİD çetelerinin kadınlara yönelik işlediği suçlar göz önünde bulundurularak; kadınların özgürlük ve onurunu koruyabildiği ve haklarının her alanda garanti altına alındığı siyasi, hukuki ve toplumsal bir sisteme ihtiyaç vardır.

* IŞİD terörünün çocuklara yönelik etkileri göz önünde bulundurularak; tüm çocuklara savaş mağduru olarak bakılmalı ve yeniden eğitime dahil edilmelidir. Çocuklar korunarak, güvenli bir gelecek sunulmalıdır.

* Dini inançların ahlaki ve insani boyutları ön plana çıkarılmalı, radikal İslam’a karşı demokratik İslam herkese açıklanmalıdır.

* IŞİD çetelerinin Şengal’de Êzidîlere yönelik gerçekleştirdiği katliamlar göz önünde bulundurularak; Birleşmiş Milletler bu katliamları tanımalı ve Êzidî halkının tüm haklarını garanti altına almalıdır. Ayrıca Êzidî halk, yeni katliamlara karşı korunmalıdır.

* Efrîn’de, Türk devletinden destek alan IŞİD ve El-Nusra gibi terör örgütlerinin devamı olan çete grupları eliyle etnik soykırım ve demografik yapıyı değiştirme politikaları sürdürülmektedir. Bu temelde bu gruplara karşı mücadele, bölge ve dünya güvenliği için önemlidir.

* 23 Mart günü, Dünya IŞİD’i Bitirme Günü olarak ilan edilmelidir.”

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler