Takip Et

Kültür-Sanat

İranlı Kürt mülteci yazarın telefon ile yazdığı kitap bir edebiyat ödülüne daha layık görüldü

Kürtçe edebiyat dergisi Werya kurucularından olan ve İran tarafından tutuklama kararı verilmesinden sonra mülteci olan Behrouz Boochani, yaşadıklarını cep telefonuyla aracılığıyla kitap haline dönüştürmüştü. Yayımladığı kitap Avustralya’da bir ödüle daha layık görüldü

İranlı Kürt mülteci ve yazar Behrouz Boochani (Behruz Boçani), hakkında İran tarafından 2013’te verilen tutuklama kararı sonrası İran’ı terk etmek zorunda kalan yazar tekneyle Avustralya’ya ulaşmayı başarsa da ana karaya ayak basmadan Avustralya hükümetince Manus Adası’ndaki kampa gönderilmişti.

Boochani İran’dan kaçış yolculuğunu, Avusturalya’ya botla ulaşmak isterken Manus Adası’na hapsedilişini ve mülteci olarak yaşadığı sıkıntıları anlattığı kitabı bir ödüle daha layık görüldü.

Avustralya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Ulusal Biyografi Yarışması’nda ödüle layık görülen eseri daha önce Victoria Edebiyat Ödülü, Yeni Güney Galler Edebiyat Ödülü ve Avustralya Kitap Endüstrisi Ödülü gibi birçok yarışmanın kazananı olmuştu.

Boochani cep telefonundan yazdığı kitabını WhatsApp üzerinden Avustralya’daki bir arkadaşına göndermiş ve Farsça’dan İngilizce’ye tercüme ettirmişti.

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler