Takip Et

Dünya

İran’dan ABD’nin İHA açıklamasına yanıt: “İHA’mız düşürülmedi, ABD kendi kendini vurmuş olabilir “

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından yapılan İran’a ait insansız hava uçağını ihtara uymadığı gerekçesiyle vurduk açıklamasına İran’dan yanıt geldi. Düşürülen uçağının olmadığını ifade eden İran, ABD’nin kendi uçağını vurmuş olabilceğini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Hürmüz Boğazı’nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine yaklaşık 900 metre yaklaşan İran’a ait bir İHA’yı vurduğunu açıklamasından sonra İran’dan açıklama

İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamada , herhangi bir uçağının vurulmadığını ve ABD’nin yanlışlıkla kendi İHA’sını vurmuş olabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçı, “Hürmüz Boğazı’nda ya da başka herhangi bir yerde insansız hava aracı kaybetmedik. USS Boxer’ın kendi insansız hava araçlarını yanlışlıkla vurmuş olmasından endişe ediyorum” dedi.

İran ordusu da açıklama yayımlayarak , tüm insansız hava araçlarının güvenli ve eksiksiz bir şekilde üsse geri döndüğünü ve kayıplarının olmadığını belirtti.

‘Bölgede Gerilim Sürüyor’

İran geçen ay bölgede bir Amerikan insansız hava aracını düşürmüştü.

ABD, geçtiğimiz aylarda İran’la artan gerilim üzerine USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile ‘USS Arlington’ savaş gemisini ve Patriot hava savunma bataryasını Orta Doğu’ya gönderdiğini bildirmişti. Buna ek olarak dört adet B-52 bombardıman uçağı ve F-22 Raptor’lar Katar’da bulunan El Udeyd Hava Üssü’ne iniş yapmıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler