Takip Et

Güncel

İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!

Diyarbakır Mardin ve Van’da kayyım atanmasına yönelik protestolar sürüyor. Van’da eylemcilere saldıran polis kahvehaneye sığınan bir genci işkence yaparak gözaltına aldı

Van’da kayyım protestosu sırasında polisler bir kahvehaneye sığınan bir eylemciyi işkenceyle gözaltına aldı. Kahvehanede çekilen görüntülerde polislerin eylemciye kaskla saldırdığı daha sonra da eylemciyi tekmelediği görülüyor.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu işkenece görüntülerini Twitter hesabından paylaşarak, “Van’da şu görüntüye bakın halka reva görülene bakın yazıklar olsun! Bu kamu görevlileri yargılanmazsa Türkiyede ve Dünyada kimseye bir şey anlatamazsınız!” dedi. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan da Twitter adresinden, “İşte AKP ‘ nin zorbalığı. Elbetteki hesabını vereceksiniz” sözleriyle görüntüleri paylaştı.

Gergerlioğlu, ikinci açıklamasında ise darp edilen kişinin zihinsel engelli olduğunu belirtti ve raporlarını paylaştı. Gergerlioğlu, “Van’da insafsızca dövülen gencin zihinsel engelli, askerlikten muaf edilmiş bir kişi olduğu ortaya çıktı. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Zihinsel engelli birine bunu yapan normal kişiye neler yapmaz..!?” dedi.

Görüntüleri Twitter hesabından paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise, “Van’daki bu görüntüler korkunç! Hukuk içinde görevini yapan emniyet güçlerimizi de zan altında bırakan bu vahşet kabul edilemez! Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Van’da HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtalan ve parti vekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Dilan Dirayet Taşdemir,Muazzez Orhan, Şevin Coşkun, Tayip Temel, Murat Sarısaç, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Habip Eksik, Abdullah Koç, Mensur Işık, Sait Dede ve Erdal Aydemir ile HDP il eşbaşkanları, belediye eşbaşkanları ve meclis üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi Feqiyê Teyran Parkı’nda yapacakları basın açıklaması için yürüyüşe geçti.

Sanat Sokağında bir araya gelen HDP’liler, polis tarafından durduruldu. HDP’lilerin yürüyüşüne izin vermeyen polis ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Milletvekillerini ablukaya alan polis, basının görüntü almasına da izin vermedi. Milletvekilleri oturma eylemine başladı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler