Takip Et

Güncel

İnsan Hakları İzleme Örgütü: “Ankara’da kaçırılan kişilerin avukatlarıyla görüştürülmemesi gerçeklerin örtbas edilmesi şüphesini arttırıyor”

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Şubat ayından beri kayıp olan ve daha sonra Ankara Emniyeti’nde tutulduğu belirtilen dört kişinin avukatlarıyla görüştürülmemesi ile açıklama yayımlayarak gerçeklerin ortaya çıkmaması için baskı uygulandığını belirtti

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), altı aydır kendilerinden haber alınamayan ve daha sonra gözaltında oldukları açıklanan kişilerin avukatla görüşme izninin verilmemesi ile ilgili açıklama yaptı.

HRW Direktör Yardımcısı Tom Porteous gerçeklerin baskı yoluyla örtbas edilmeye çalışıldığını belirterek, “Türk yasaları ihlal edilerek, avukatların bu kişilerle görüşmesi engellendi. Bu bizim yetkililerin, söz konusu dört kişinin beş buçuk ay boyunca gerçekte ne yaşadıklarını gizlemeye çalıştıkları yönündeki şüphemizi güçlendiriyor.” açıklamasında bulundu.

Porteous, bu kişilerin Şubat ayında zor kullanılarak kaçırıldıkları iddiaları ile bu süre zarfında ne yaşadıklarının tüm yönleriyle aydınlatılması, olaya karışan herkesin de yargı önünde hesap vermesi gerektiğini kaydetti. HRW Direktör Yardımcısı Porteous ayrıca yine Şubat ayından bu yana kayıp Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in nerede bulunduklarının ortaya çıkartılması için Türk makamlarına, “Yılmaz ve Türkmen’in nerede olduklarını belirlemek için acilen gerekli adımları atılmalı” çağrısını yaptı.

Ailelere Polis Eşliğinde Görüşme İzni

HRW açıklamasında ayrıca, Türkiye’deki kanunlar uyarınca Türk makamlarının, gözaltında tutulan şahısların avukatlarla görüşmelerine izin vermek zorunda olduğu hatırlatıldı, bağımsız doktorlar tarafından kapsamlı bir sağlık muayenesine de izin verilmesi gerektiği belirtildi.

Polis yetkilileri, 28 Temmuz’da aileleri arayarak Şubat ayında kaçırıldıkları iddiasıyla aranan Zeybek, Ugan, Kaya ve Irmak’ın Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında olduklarını bildirmişti.

Avukatlarla görüşmelerine izin verilmeyen dört kişiye aileleri ile iki kez polis eşliğinde görüşme izni verildi.

HRW açıklamasında, yapılan görüşmeler hakkında ailelerden alınan bilgiler de paylaşıldı.

Geçmiş Aylara İlişkin Bilgi Paylaşmak İstemiyorlar

Gözaltındaki yakınlarına bu altı ay boyunca nerede olduklarını soran ailelerin polisin müdahalesi nedeniyle bu sorulara yanıt alamadıkları belirtilen HRW açıklamasında ailelerin paylaştığı bilgiler şu ifadelerle aktarıldı:

“Aileleri yakınlarının solgun olduklarını, kilo verdiklerini ve kayıp oldukları aylara ilişkin sorulara yanıt vermek istemediklerini söyledi. Eşler, polisin yanında konuştukları kocalarının avukatla görüşmek istemediklerini söylediğini aktardı. Eşler ayrıca kocalarının kendileri hakkındaki kampanyalara son verilmesini, uluslararası kurum ve kuruluşlara yapılan şikayetlerin de geri çekilmesini istediğini söyledi.”

HRW açıklamasında paylaştığı bu bilgiler ışığında şu değerlendirmeyi aktardı:

“Bu görüşmelerde polisin hazır bulunması, söz konusu dört kişinin içine kapanık konuşma tarzı, geçmiş aylar hakkında bilgi paylaşamamaları ya da paylaşmaktan korkmaları, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu kişiler üzerinde bilgi gizlemeleri ve gözaltıları ile ilgili uydurma bir anlatım sunulmasına iştirak etmeleri için baskı uygulandığı endişelerini artırıyor.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler