Takip Et

Güncel

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW): Üç başkan derhal göreve iade edilmeli

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Halkların Demokratik Partisi’nde bulunan büyükşehir başkanlıkların yerine kayyım atanmasına tepki göstererek, üç başkanın derhal görevine iade edilmesini talep etti

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyum atanmasına tepkiler sürüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi üç belediye başkanının görevden alınmasına tepki gösteren bir açıklama yaptı.

HRW Avrupa ve Orta Asya Bölümü Direktörü Hugh Williamson uygulamanın “Demokratik seçimlerin iptali” anlamına geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’daki üç önemli Kürt kentinde Mart’ta yapılan seçimlerden çıkan sonucu tabiri caizse iptal etmiş, halk tarafından seçilen belediye başkanlarını devre dışı bırakmıştır” dedi. Williamson, seçilmiş belediye başkanlarının “terörizm ile ilişkilendirilmesinin” Türkiye’de “demokratik seçimler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü amacına bağlı herkese zarar verdiğini” ifade etti. (DW Türkçe’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler