Takip Et

Dünya

İngiltere ve Fransa Suriye’ye asker gönderme kararı aldı. Askerler Rojava-Türkiye arasında kurulacak olan ‘güvenli bölge’de konuşlandırılacak

ABD tarafından daha önce açıklanan Suriye’de oluşturulacak olan güvenli bölgeye asker konuşlandırma teklifini İngiltere ve Fransa kabul etti. Söz konusu karar ile Fransa ve İngiltere Suriye’de asker sayısınıyüzde 10 ila 15 oranında artıracak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Rojava-Türkiye sınır hattında güvenli bölge oluşturma çağrısına İngiltere ve Fransa’da olumlu tepki geldi. Güvenli bölge teklifini kabul eden Fransa ve ingiltere bölgeye asker konuşlandıracak.

Yapılması beklenen askeri sevkiyatla birlikte iki ülkenin Suriye’deki asker sayısının yüzde 10 ila 15 oranında arttırması bekleniyor.

Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy’nin duyurduğu, İngiliz gazetesi The Guardian’ın da teyit ettiği bilgiye göre, Suriye’de sahada ABD dışında tek kara birliği bulunan İngiltere ve Fransa, asker sayısını yüzde 10 ila 15 oranında artırmayı kabul etti. İki ülkenin de bu oranda yeni elit askerler göndereceği belirtildi. İtalya’nın da Suriye’ye asker göndermeyi planladığı aktarıldı.

Almanya Kabul Etmemişti

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, geçen hafta Avrupa ülkelerinden bu yönde bir açıklama gelebileceğini söylemiş ama ayrıntı vermemişti. Almanya ise Jeffrey’nin aynı yöndeki teklifini reddederek “Suriye’ye asker göndermeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Türkiye ile müzakerelerde ise ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin sınırdan ne kadar geriye çekileceği tartışma konusu olmuştu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler