Takip Et

Güncel

İmamoğlu: Demirtaş’ı ziyaret etmek isterim

HDP İstanbul il eş başkanlarını ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Demokrasiye olan inançları ve teşvikleri ve takviyeleri konusunda HDP yönetiminin söylemlerini çok değerli buluyorum” dedi. İmamoğlu, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de “Vicdana, hukuka, adalete sığmayan işler bunlar. Bu bakımdan elbette imkan olsa ziyaret etmek isterim” ifadelerini kullandı

Yenilenen 23 Haziran seçimlerinde yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, CHP’yle başladığı parti ziyaretlerine, kentteki diğer siyasi partilerle devam etti. Saadet Partisi ve İYİ Parti İstanbul il başkanlıklarını ziyaret eden İmamoğlu, ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nü ziyaret etti. 

İmamoğlu’nu, HDP İstanbul il eş başkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek ile parti yöneticileri karşıladı. 

‘HDP yönetiminin söylemlerini değerli buluyorum’

Özellikle bu son geçirdiğimiz seçim açıkçası bize bunu gösterdi. Bu yerel bir seçimden olmaktan öte demokrasi tercihine dönüştü. Bu tercih döneminde de her siyasi partiye oy vereni, yüzde yüz hizmet edilmesi gereken vatandaş olarak görüyoruz. Zira biz bu anlayışımızda, bize oy vermeyenlerin, oy verenlerden önce var olma ve eşitlik süreçlerinde en önde olduğunu bilen bir anlayışa sahibiz. Benim inancım odur ki, bize oy verenlerin içinde her siyasi görüş var. O bakımdan konuşmalarımda her siyasi görüşe her siyasi geçmişte partiye oy vermiş insanlara teşekkür ettim. Dolayısıyla burada da HDP’ye oy veren vatandaşlarımızın ilçelerdeki görevli arkadaşların bize olan teveccühleri bize olan destekleri de bizim için çok değerliydi. HDP’li olan vatandaşlarımıza da teşekkürümü burada yeniliyorum. Demokrasiye olan inançları ve teşvikleri ve takviyeleri konusunda da HDP yönetiminin söylemlerini, bu seçim sürecinde çok değerli buluyorum. Yeni bir siyaset iklimi, yeni bir atmosfer oluşmasını önemsiyorum.

‘Türkiye siyasetteki ayrımcılıktan zarar görmemeli’

Türkiye’miz, siyasetteki ayrımcılıktan, siyasetteki kutuplaşmadan zarar görmemeli. Siyasetin birleştirici uzlaştırıcı barıştırıcı bir dile sahip olması gerekiyor. Ben bunun da yerel yönetimden başladığını iyi bilenlerdenim. Yaşayan birisiyim 5 yıllık belediye başkanlığımda. Şimdi de bunu bütün İstanbul’a yaşatmak arzusundayım. Gerekli bütün fedakarlıkları yapmaya hazırım. Gerekli bütün iş birliklerini yapmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. Bunun da Türkiye’nin demokrasisine katkı sunacağını şimdiden görüyorum. Bu bağlamda, yerel yönetime olan hassasiyetler saygı en üst seviyeye taşınması için mücadele verecek bir belediye başkanıyım. Tekrar HDP İstanbul eş başkanlarına, yönetimine hem seçim öncesi hem seçim sonrası beni ilk ziyaret eden kendileri oldular, bu konuda da teşekkür ediyorum. Bugünkü kabul için de ayrıca teşekkür ediyorum.”

‘Demirtaş’ı ziyaret etmek isterim’

İmamoğlu’na, “Seçimlerde cezaevinden size açık destek çağrısı yapan Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz” sorusu yöneltildi. 

İmamoğlu bu soruya, “Sayın Demirtaş’a ben, 23 Haziran öncesi söylemleri ve ortaya koyduğu teşvikten ve destekten ötürü teşekkür etmiştim. Bu tutum ve davranışlar, elbette bizim için çok değerli. Zira bu çokça bize de soruldu. Tutuklu ama yani niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum. Bu bağlamda özellikle hukuk açısından mağdur edilmiş her kim var ise ben yanında olduğumu ve bu sürecin bir an önce bitirilmesi gerektiğini, insanların suçu belli değilken yaratılan ortamda yıllarca hapis yatan insanların hayatlarını kaybettiğini biliyoruz. Daha dün değil evvelsi gün, bir Ergenekon süreci yaşandı ve bu süreçte intihar edenler olduğunu biliyoruz. O süreçte hayatlarını kaybedenleri biliyoruz. O süreçte yaşamların ailelerin değiştiğini biliyoruz. Hukuka aykırı düzenin insanların hayatını etkilemesini kim kabul edebilir ki? Hiç kimse kabul edemez. Vicdana hukuka adalete sığmayan işler bunlar. Bu bakımdan elbette imkan olsa ziyaret etmek isterim. Ama bazı ziyaretlerle ilgili kurallar var. Bizim milletvekilimiz var hapiste. Eren Erdem. Suçu ne? Niye tutuklu mesela? Onun gibi başka vekiller var, gazeteciler var. Bunlar suçluysa suçunu ortaya koyun. Değilse bir yargılama süreci varsa bırakın tutuksuz yargılansınlar. Bu kadar net ve basit bir talep. Bu bağlamda umarım herkes için adalet hızlıca yerini bulur ve hak eden herkesin özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum” yanıtını verdi.

Demir: haksızlığa karşı imamoğlu desteklenmiştir

HDP İl Eşbaşkanı Demir de, İmamoğlu’na ziyaretinden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek şunları söyledi: 

“İmamoğlu’nun bugünkü ziyareti Türkiye’de bir ilk olması açısından son derece önemli bir ziyarettir. Özellikle 31 Mart seçimlerinden sonra açığa çıkan toplumsal mutabakat, toplumsal uzlaşı ve demokratik siyaset bir Türkiye talebi bunun yerel yönetimler üzerinden kalıcı olma arzusu açığa çıkmıştır. HDP bu süreçte Türkiye’de demokrasinin inşa edilmesi açısından, demokrasinin açığa çıkması, toplumda kutuplaşmanın karşısında yer almıştır. İstanbul’da da 6 Mayıs’ta açığa çıkan belediye başkanının halk iradesi ile seçilmiş olmasına kararına karşın yapılan darbeye karşı tutumumuz çok net olmuştur. Halkın iradesi ile seçilen bir belediye başkanının makamının gasp edilip tekrar seçime gitmesi ardından HDP tutumunu kamuoyu ile paylaştığı üzere bu haksız hukuksuzluk karşısında İmamoğlu’nu desteklemiştir.

HDP İstanbul halkının iradesine sahip çıkmıştır

HDP İstanbul halkının iradesine sahip çıkmıştır. Bu tabloda şunu gösteriyor, İmamoğlu İstanbul’da yaşayan bütün kimlikleri, bütün siyasi görüşleri kapsayan ve hizmeti ortaklaştıran yurttaşın taleplerini esas alan belediyecilik anlayışını hedeflediğini gösteriyor. Bu hem bizim açımızdan hem de İstanbul’da yaşayan yurttaşlar açısından son derece pozitif ve olumludur. Hak ihlalleri ve hak gasplarına karşı İstanbul’da gösterdiğimiz tutumu Türkiye’nin diğer her yerinde gösterdiğimizi belirtmek istiyoruz. Dün Diyadin Belediyesi’ne ve eş başkanlarına yapılan saldırıyı kınıyoruz. Halkın iradesinin yok sayılmasının her platformda karşısında olacağımızı ve eşitlik özgürlük hukuk platformlarının Türkiye’de inşa edilmesi içinde üzerimize düşen bütün ödevleri yerine getireceğiz. 23 Haziran’dan sonra 24 Haziran günü ısrarlı ve kararlı bir demokrasi Türkiye’de yeni bir hukuk süreci açığa çıkmıştır. Bütün halk kesimlerinde açığa çıkan bu demokrasi, hukuk talebinin de yeni ufuklar açıklaması için HDP olarak sorumluluklarımızı bilen ödevlerini yerine getiren pozisyonda olacağız.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler