Takip Et

Güncel

İBB’nin Kayyım Vali’sinin ‘rutin’ harcaması: 3.3 milyar TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 51 gün vekalet eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kendi döneminde yapılan 3.3 milyar tl borçlanma için ‘rutin’ olan harcama açıklaması yaptı

Yenilenen İstanbul seçimlerin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne vekalet eden kayyım-vali Ali Yerlikaya, 51 günlük süre içinde belediyenin 3.3 milyar TL borçlandırılması ilgili olarak  ‘sadece rutin harcamalar yaptığını’ açıklamasında bulundu.

Söz konusu iddiayı gündeme Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek getirmişti. Zeyrek valinin 51 gün içinde belediyeyi 3.3 milyar lira borçlandırdığını, bu miktarın 1 milyar 700 milyonluk kısmının tek bir günde yapıldığını ve 2 bin 500 kişiyi işe aldığını yazmıştı.

Sözcü’nün haberine Resmi Twitter hesabından cevap veren kayyım-vali şu açıklamalarda bulundu:

“Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı. İBB Meclisi Mayıs ve Haziran ayında iki kere toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı almadığı görülecektir. Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır (Kredi borçları, personel giderleri, hakediş ödemeleri vb.)”

Zeyrek’in ileri sürdüğü personel alımına ilişkin iddialara değinen vali, şunları söyledi:

 “İBB hizmetlerinin sürdürülebilmesi için çeşitli istihdam modelleriyle ihtiyacı gerekli görülen personel alınmıştır. (Örnek: Her yıl 4 aylığına geçici olarak İBB plajlarında istihdam edilen 833 adet cankurtaran, temizlik ve güvenlik personeli vb. gibi) İBB’nin bütün harcama ve işlemleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl ve bundan sonra da Sayıştay tarafından düzenli olarak denetlenmektedir, denetlenecektir.”

Yerlikaya, mesajında ‘yalan‘ ve ‘iftira‘ haberler hakkında hukuksal yollara başvurulucağını da belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler