Takip Et

Güncel

‘İBB iştiraklerindeki yöneticiler istifa etti’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce istifalarını istediği belediye iştiraklerinin yöneticilerinin istifa ettiğini açıkladı

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından istifa etmemeleri halinde konuyu yargıya taşıyacağız dediği beldiye iştiraklerinde ki yöneticilerin çoğunluğunun istifa ettiğini duyurdu .

Yüzde 90’a yakın yönetim kurulu başkanı ve vekilleri istifa ettiğini belirten İmamoğlu şunları ifade etti: “Tahmin ediyorum biz bu süreci bayrama kadar bir aksilik olmazsa toparlarız. Bu saat itibarıyla hesap vermesi gereken biziz. Ama belediyenin yüzde 80’iyle ilgili kısmının hesabını veremiyoruz. Hesap verecek durumda değiliz. Bilgi sahibi değiliz. O bakımdan AK Partili arkadaşlarımın tarafından baktığımda da doğru olanı yaptılar.”

İmamoğlu, kendisini ziyaret eden İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Juan Gonzalez-Barba ve Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries’ı kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada, İBB’ye bağlı şirketlerle ilgili yeterli bilgiye sahibi olmadıklarını ve icranın da içerisinde bulunmadıklarını ifade edip, AKP Meclis Başkanvekilleri ile görüştüğünü ve Göksel Gümüşdağ’ın dün kendisine istifaların gerçekleşeceğini söylediğini belirtti.

İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç en azından kısmen açılmış oldu. Biz bununla ilgili yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu kanaatin oluşması ve bu talebimizi ilettikten sonra bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için de teşekkür ediyorum. Meclis Başkanvekili ve diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Bu şirketlerle ilgili yönetim atamaları ve daha sonra da karar verdiğimiz arkadaşlarımla yeni yönetim kurullarını oluşturacağız” diye konuştu.

“İstifalar Beklenirken Şirketler İhaleye Çıkıyor”

İmamoğlu, istifalar beklenirken şirketlerin ihaleye çıkmasını da doğru bulmadığını dile getirdi. İmamoğlu, “Tabii ki ertelenemeyen bazı işler vardır, onlara da onay veriyoruz. Ama bu noktada şirketleri aynı genelge ile yönetme şansınız olmuyor. Gelir gelmez inceleriz, bakarız, usulsüzlüğü tespit ederiz, gerekiyorsa iptalini yaparız, gerekiyorsa davamızı açarız. İşin etik tarafı sadece sıkıntıysa diğer işlemler doğruysa da bunu kamuoyunun takdirine bakarız” ifadelerini kullandı.

‘İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT)’ ve ‘İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nin yönetimleriyle ilgili çeşitli tasarruflarının olacağını belirterek, “Dün İSKİ Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldım. İSKİ’nin doğal Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Kendileriyle de konuştuk. Elbette tasarruflarımız olacak. Biliyorsunuz orada başka bir usul var. Bakanlık onayı gerekiyor atamalarda. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Olabildiğinde hızlı olması noktasında talebimiz var. Hem siyasi ahlaka uygun hem toplumsal ahlaka uygun işine ruhuna uygun bir süreç tanımlansın istiyoruz. Mevcuttaki arkadaşlarımızın bir direnci yok. Bir usul işleyeceği için o usulle ilgili girişimlerimiz olacak. Bakana önerilerimiz olacak” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler