Takip Et

Dünya

Hong-Kong’da eylemler sürüyor: Eylemcilerden ekonomik boykot kararı

Hong-Kong’da bulunan insanlarıninsanların yargılanmak üzere Çin anakarasına gönderilmesine izin verecek tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başlayan protestolar sürüyor. Eylemciler Çin’i protesto etmek için ATM ve bankalarda bulunan bütün paralarını çekme kararı aldı

Hong-Kong vatandaşlarının yargınlanmak için Çin’e gönderilmesini düzenleyen yasa tasarısına karşın başlayan protestolar, polis şiddetine karşın devam ediyor.

Eylemcilerin protestoları çoğu yerde sürerken farklı eylem biçimleride geliştiriliyor. Uluslararası Havalimanı ve ulaşım için önemli noktalar işgal edildikten sonra şimdi Hong Konglu eylemciler Çin’i protesto ederek, ATM ve bankalardaki bütün paralarını çekip Amerikan Doları’na çevirme kararı aldı.

Bu eylem yöntemini başlatan öğrenci öğrenci, dün itibarıyla 70 milyon Hong Kong Doları (yaklaşık 9 milyon ABD Doları) para çekildiğini söyledi. Ancak bu iddianın bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığı ifade ediliyor.

Sosyal medya platformu Reddit’in Hong Kong versiyonu olan LIHKG’teki paylaşımlarda, bankalardan çekilen nakit paraları ve artık nakit kalmadığını gösteren ATM’leri gösteren fotoğraflar yayınlanıyor.

Eylemlerine devam eden protestocular yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar protestoların süreceğini belirtti.

Protestocuların talepleri arasında yasanın tamamen geri çekilmesi, eylemcilere şiddet uygulayan polisler hakkında bağımsız soruşturma açılması, tutuklu protestocuların serbest bırakılması yer alıyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler