Takip Et

Ekoloji

“Her hafta iklim değişikliği kaynaklı bir doğal afet yaşanıyor”

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi tarafından yapılan açıklamada dünyada her hafta iklim değişikliğinden kaynaklı bir doğal afet yaşandığı belirtildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin afet riskini azaltma konusundaki özel temsilcisi Mami Mizutori, yaptığı açıklamada iklim değişikliğinin doğal afetlerinin artmasını tetiklediğini belirterek, “iklim değişikliğini konuşmak yeterli değil. Doğal afetler gibi sonuçlarını da konuşup, onlara da çare aramak zorundayız.” diye konuştu.

İklim değişikliğinin yarattığı tahribatların yılda 520 milyar dolara mal olduğunu belirten Mizutori, şimdiye kadar iklim değişikliğine çare bulmak için kafa yorulduğunu, sera gazı emisyonlarını sınırlandırmak gibi konulara odaklanıldığını anımsatarak şöyle devam etti: “Ancak, iklim değişikliğinikonuşmak yeterli değil. Doğal afetler gibi sonuçlarını da konuşup, onlara da çare aramak zorundayız.”

Bu konunun geleceğimizi değil bugünümüzü ilgilendirdiğini vurgulayan Mizutori, “İklim değişikliği sorununa çözüm aramak uzun vadeli bir süreç olmaktan çıktı. Hemen şimdi yatırım yapılması ve önlem alınması gerek” görüşünü savundu. 

Mizutori, bundan böyle daha bütüncül bir bakış açısıyla konuya yaklaşılması gerektiğinin altını çizerek iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetlerin sadece gelişmekte olan ülkelerde yaşanmadığına da değindi; ABD ve Avrupa’daki orman yangınlarını örnek gösterdi. 

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler