Takip Et

Ekonomi

Merkez Bankası müdürlerinin tümü görevden alındı

Türkiye cumhuriyeti Merkez Bankası’nda (TCMB) görevli bütün genel müdürler görevden alındı. Söz konusu müdürler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile faiz indirimi konusunda fikir ayrılığı yaşayan eski başkan Murat Çetinkaya döneminde ataması yapılan müdürler olduğu kaydedildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile faiz indirimi konusunda fikir ayrılığı yaşadığı için ve faiz indirmediği için görevden alınan eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanı Murat Çetinkaya döneminde ataması yapılan tüm genel müdürler görevden alındı.

Eski Başkan Murat Çetinkaya tarafında 3 yıl önce göreve getirilen genel müdürlerin tümü görevden alındı. Bunun dışında birçok genel müdür yardımcısı ve müdür de görevden alınıp uzman kadrosuna atandı.

Görevden alınan genel müdürler bankanın para politikalarına yön veren ve beyin takımı olarak görev yapanlar olarak biliniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “düşük faiz ısrarı” nedeniyle uzun süredir hedefinde olan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 6 Temmuz’da görevden alınmıştı. Erdoğan, Çetinkaya’yı görevden almasını, “talimatlarını dinlememesi” ve “piyasa ile iletişim kuramaması” ile gerekçelendirmişti.

DW Türkçe’nin aktarımına göre, görevden alınan genel müdürler şu isimlerden oluşuyor:

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Dr. Pınar Özlü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter, Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayşe Gül Sayın, Kurumsal Dönüşüm Koordinatörü Zafer Orhan, Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü Mustafa Begün, Operasyon Genel Müdürü Dr. Ali Çufadar, Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar, Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürü Mehmet Sercan Arslan ve Çetinkaya’dan önce göreve getirilen Baş Ekonomist Doç. Dr. Ali Hakan Kara.

Ekonomist Gürses: Merkez Bankacılığı Kazınıyor

Söz konusu görevden almaları, değerlendiren ekonomist Uğur Gürses,, “Bu atamalar bir önceki dönemin atamaları olarak değerlendirilemez, bu atamalar köklü Merkez Bankacılığını kazımak anlamına geliyor. Ali Çufadar ve Orhan Kandar, bankaya 1988’de girmiş, çekirdekten yetişme Merkez Bankacıdır” diyerek şunları ekledi:

“MB’nin kurumsal bağımsızlığı zaten kalmamıştı, ikincisi bankanın Ankara’dan İstanbul’a taşınma projesi var. Krizdeyken at değiştirmek misali bunu dere geçerken at değiştirmek gibi görüyorum. Hiç akıl karı değil. Burada merkez bankacılığı kazınıyor.”

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler