Takip Et

Ekoloji

‘Havadaki ani değişimler iklim krizinin göstergesi’

Mevsimler arasında yaşanan dengesizlik ve ani değişimlerin iklimsel krizin yansıması olup ileride ekstrem hava olaylarının daha çok sıklıkla yaşanacağı belirtiliyor

Mevsimlerde meydana gelen ani hava ve ısı değişimlerinin hissedilmesinin iklim kriziyle doğrudan bağlantısı olduğu biliniyor. Şimdiye kadar sağ siyaseterl tarafından sürekli ötelenip iklim krizinin bir mit olduğu anlandırmaları da bu reel durum karşısında gerçekliğini yitiriyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada batı kesimlerde hava sıcaklığının 4 ila 8 derece daha azalacağını duyuruldu. 

Hava sıcaklığındaki ani düşüş ve sağanak yağışlarla ilgili BirGün Gazetesi’ne konuşan Meteoroloji Mühendisleri Odası İstanbul Avrupa Yakası Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Deniz Demirhan Barı, lokal ve kuvvetli yağışlar aslında iklim değişiminin bir etkisi olduğunu belirtip bu durumun kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Barı, yaptığı açıklamada havadaki ani değişimlerin iklim krizinin bir göstergesi olduğunun altını çizerek “Lokal ve kuvvetli yağışlar aslında iklim değişiminin bir etkisi. İklim değişimiyle beraber 30 yıl içinde Dünya’nın ısısında 1 derecelik artış var artık bu kaçınılmaz bir gerçek. Dünya ısındaki artış sıcaklardan kavrulacağız anlamına gelmiyor. Aksine böyle kuvvetli yağışlarda ve ani hiç beklenmedik lokal, sel tehlikesini de beraberinde getirecek yağışlar olacak.

 Artık tatlı tatlı yağan yağmurlar geride kaldı. Çok miktarda, ani, sağanak ve kuvvetli yağışlara maruz kalıyoruz. Temmuz ayında yağış normal ama yağışların bu kadar kuvvetli olması ve sele dönüşmesi normal değil. Bunun iklim değişikliğiyle ilgilisi var” ifadelerini kullandı.

Son zaman sık görülmeye başlayan hortumlara değinen Barı “Geçmiş yıllarda da oluyordu hortum. Ancak sıklaştı, tabii bunun da iklim değişimi ile ilgisi var,” dedi.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler