Takip Et

Güncel

Hasta tutuklu Ergin Aktaş’ın ninesi: “Yüreğim artık dayanmıyor”

İki eli olmayan ve ihtiyaçlarını karşılayamayan hasta tutuklu Ergin Aktaş’ın 70 yaşındaki ninesi Emine Aktaş, “Artık yüreğim dayanmıyor. Torunumu serbest bırakın” çağrısında bulundu

Ağır hasta tutuklu Ergin Aktaş Şubat 2011’de Ağrı Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınıp kısa bir süre hastanede yatırıldı. Hastanede bir süre tedavi gören ve aynı yıl içinde tutuklanan Aktaş’a müebbet hapis cezası verildi. Sol el dirsekten ve sağ eli ise bilekten itibaren olmayan Aktaş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonun ağır hasta tutuklu listesinde bulunuyor. Birçok hapishaneye sevk edilen Aktaş, en son 12 Mayıs’ta İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’nden, Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne sevk edildi.  ATK’nin 4 kez “Hapishanede kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen Aktaş’ın 5’inci rapor için Metris’e götürüldü. 

Torunu Aktaş’ın bu kadar raporuna rağmen tahliye edilmemesine tepki gösteren ninesi Emine Aktaş, torunun kendi ihtiyaçlarını karşılamayacak kadar ağır hasta olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi. 

‘Bu nasıl bir ceza sistemi?’

Aktaş’ın hapishanede insanlık dışı bir uygulamaya maruz bırakıldığını dikkat çeken 70 yaşındaki Aktaş, torununun daha önce hapishane koşullarının değiştirilmesi için açlık grevine girdiğini hatırlattı. Torunun sol el dirsekten ve sağ eli ise bilekten itibaren olmadığını belirten nine Aktaş, “Ergin için çok üzülüyorum. İhtiyaçlarını zorlukla karşılayabiliyor. Hani bu nasıl bir ceza sistemidir. Bu nasıl ıslah etme yöntemidir. Oğluma yapılan bu adaletsizlik kabul edilemez. Elsiz kolsuz bir insan hapishanede nasıl yaşar. 9 yıldır demir parmaklıklar ardında perişan halde. Öksürdüğünde kan kusuyor” diye konuştu.

Torunun 4 defa ATK tarafından hapishanede kalamaz raporu almasına rağmen tahliye edilmediğini vurgulayan Aktaş, “Bu işkenceye son verilsin. Yüreğim dayanmıyor artık” diye belirtti. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler