Takip Et

Güncel

Harry Powell, ‘Özellikle komünistlerin yerel seçimlerini gözlemek için buradayım’(Video Haber)

İngiltere’den Dersim’e gelen Revolutıonary Praxıs Sosyoloji profesörü Maoist grup yöneticisi ve üyesi Harry Powell, “Buraya yerel seçimleri gözlemlemek için geldim. Özellikle komünistlerin yerel seçimlerini gözlemek için buradayım”

İngiltere’den Dersim’e gelen Revolutıonary Praxıs Sosyoloji profesörü Maoist grup yöneticisi ve üyesi Harry Powell, “Buraya yerel seçimleri gözlemlemek için geldim. Özellikle komünistlerin yerel seçimlerini gözlemek için buradayım” dedi.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) seçim çalışmalarını aralıksız sürdürürken bu süreç içerisinde büyük ilgi odağı halinde geldi. Ovacık’ta uygulanan devrimci, halkçı yerel yönetim perspektifi bugün Türkiye sınırlarını aşarak, dünya kamuoyunun ilgi odağı haline gelmiş durumda. Türkiye’de özelde Dersim’de seçim atmosferini merak edip gelenlerden biri olan Revulutıonary Praxs sosyoloji profesörü Maoist grup yöneticisi ve üyesi Harry  Powell ile yerel yönetimler üzerine sohbet gerçekleştirdik.

‘Kapitalizmin bankacılık sistemi büyük bir sorun yaşıyor’

Harry, kapitalist sistemin stabil olmayan bir ekonomik, politik yapıya sahip olduğunu belirterek, “Her zaman olduğu kapitalizmin ve emperyalizmin yükselişi gibi yeni gelişmeler var. Ki buda dünyada Çin’de ve Rusya’da kapitalizm ve emperyalizmin yükselmesine ve dünyada yeni çatışmalara kaynaklık ediyor. Özellikle batı emperyalizmi özellikle ABD ve İngiltere. Yani gelecekte bir savaş tehlikesi var. Aynı zamanda öğle görülüyor ki yeni bir ekonomik kriz 2008’deki gibi kapitalizmin bankacılık sistemi büyük bir sorun yaşıyor” ifadelerini kullandı.

‘Eğer biz onu durduramazsak kapitalizm dünyayı öldürecek’

Daha sonra sözlerine devam eden Harry, “Bence ayrıca önemli olan kapitalizmin doğal çevrede yarattığı tahribattır. Hayatta kalmak için bağımlı olduğumuz dünyamız kesinlikle yok ediliyor. Eğer biz onu durduramazsak kapitalizm dünyayı öldürecek. Ama söylemekten mutluluk duyuyorum ki benim ülkemde, İngiltere de birçok genç geleceklerine yönelik bu tehdidin farkındalar” dedi.

İşçi sınıfı gerçekten enternasyonal hale geldi, bu devrimci değişim için pozitif bir etki’

Harry, dünyanın gittikçe daha istikrarsız hale geldiğinin altını çizerek, “Daha istikrarsız hale gele dünya tehlikeli ama bu devrimciler açısından aynı zamanda büyük olanaklar sunuyor. Biz bu çelişkileri kullanabiliriz. Örneğin burada görüyoruz, insanların zincirleri var. Düzenin hiçbir yararı yok. Onlara yeterli olanak sunmuyor. Eğer gerçek bir değişim olacaksa bizim gibi insanlar öncülük etmek ve örgüt sunmak durumunda. Dünyada işçi sınıfının durumuna bakarsak, işçi sınıfı büyüyen bir sınıf. Daha önce olmadığı kadar çok sayıda işçi var. Son kertede Marx ve Engels tarafından öngörüldüğü gibi işçi sınıfı gerçekten enternasyonal hale geldi. Bu devrimci değişim için pozitif bir etki” diyerek değişimin mümkün olduğunu belirtti.

‘Kaypakkaya,  çok büyük bir ilham kaynağı’

Son olarak yerel seçimlere ve Dersim’de sosyalist mücadelenin yerel seçimlerde önemini dile getiren Harry, “Yerel seçimler sürecini çok ilginç buluyorum. Zaten o yüzden buradayım. Çünkü biliyoruz ki Türkiye çok otoriter bir toplum. Askeri diktatörlüğün olduğu dönemler oldu. Erdoğan tarafından yönetilen bir rejim var. Bence burada ciddi bir çelişki var. Bir tarafta sert otoriter devlet, diğer yanda yerel de komünistler ve diğer solcular. Burayı çok şaşırtıcı buluyorum ve daha çok öğrenmek istiyorum. Bu yüzden daha sonra ziyarete gelebilirim. Burada Kaypakkaya,  çok büyük bir ilham kaynağı. Biz batı da devrimci dünya görüşüne sahip insanlar onu hayattayken biliyorduk. Onun önderlik ettiği kalkışmayı da biliyorum. Takip edilecek bir örnek. Bugün burada bu seçimlerde olmamızda onun önderliği ve inisiyatifinin de önemli bir etkisi var. Mao’nun dediği gibi ‘Mücadeleye cüret et, kazanmaya cüret et’ denebilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Arzu Yıldız


Revolutıonary Praxıs Sosyoloji profesörü Maoist grup yöneticisi ve üyesi Harry Powell

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler