Takip Et

Güncel

Hapishaneye sevk edilen 6 tutuklu: Can güvenliğimiz yok

Yeni açılan Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen 6 tutuklu, can güvenliklerinin bulunmadığını bildirerek aileleri aracılığıyla çağrıda bulundu

Mersin Tarsus 3 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde kalan Ahmet Nas, Ercan Daşkesen, Veysi Altan, Şifa Erdoğan, Rıdvan Kaya ve Suat Okur isimli tutuklular, 19 Temmuz günü yeni açılan Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Hapishanesi’ne sevk edildi. Ancak tutuklular sevk sırasında ve götürüldükleri hapishanede hakaret, psikolojik baskı ve fiziki işkenceye maruz kaldıklarını belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; bu tutuklulardan biri olan Ahmet Nas’ın ailesi aracılığıyla paylaştığı bilgilere göre, ring aracına bindirilerek yola çıkarılan 6 tutuklu, yol boyunca jandarmadan hakaret işitip, kötü muamele gördü.

12 saatlik ring aracı yolculuğunun ardından götürüldükleri Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Hapishane girişinde tüm eşyalarına el konulduğunu aktaran Nas, ailesi aracılığıyla şunları belirtti: “Burada insanlık dışı uygulamalara maruz kaldık. Hapishane girişinde bize çıplak aramayı dayattılar kabul etmedik. Ancak zor kullanarak ve işkence ederek bu uygulamayı yapmaya çalıştılar. Sonrasında bizi inşaat gibi bir yere koydular. Şimdi de askeri nizamda sayım dayatılıyor. Can güvenliğimiz yok. İnsan hakları savunucularını ve duyarlı kamuoyunu göreve çağırıyoruz.”

İddialar üzerine telefonla aradığımız hapishanede santrale bakan personel, yetkili kimse olmadığı gerekçesiyle bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler