Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri sürüyor: Hasta tutuklu gardiyanlarca darp edilip yerde sürüklendi

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen hasta tutuklu Sabri Kaya gardiyanlarca darp edilerek yerde sürüklendi

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 8 Ağustos’ta sabah saatlerinde sayım için A-6 koğuşuna gelen gardiyanlar tutuklulara ayakta sayımı dayatıp, bunu kabul etmeyen tutukluları ise darp etti. Darp edilenler arasında kalbi yüzde 25 oranında çalışan hasta tutuklu Sabri Kaya’nın da bulunduğu belirtildi. 

‘Yerlerde sürüklendik’ 

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre; yaşanan hak ihlallerini ailesiyle yaptığı görüşmede paylaşan Kaya, hapishanenin keyfi dayatma ve uygulamalarını kabul etmeyince darp edildiklerine yer verdi. Kaya yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Sabah sayım için gelen gardiyanlar bize ayakta sayım dayatmasında bulundu. Biz bu kabul etmeyince coplarla ve tekme ile tokatla bize saldırdılar. Bizleri yerlerde sürükleyerek işkence ettiler. Saldırı sırasında ben baygınlık geçirdim. Ben kronik kalp hastasıyım buna rağmen bana ve arkadaşlarıma işkence ettiler” dedi. 

Can güvenliklerinin olmadığını belirten Kaya, kamuoyunu hapishaneler noktasında duyarlı olmaya çağırdı. 

‘Hayatından endişeliyiz’ 

Kaya’nın kızı Dilan Kaya, 10 yıldır hapishanede bulunan babasının kronik kalp hastası olduğuna dikkat çekti. Kaya, “Babamın kalbi yüzde 25 çalışıyor. Şeker hastalığı da var. Hasta tutsağa bunu yapmaya hakları yok. Babamın hayatından endişe duyuyoruz. Osmaniye’de ciddi hak ihlallerine maruz kalıyorlar. Bu baskı ve işkencenin son bulmasını istiyoruz” dedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler