Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri devam ediyor: Örgüt üyesim, pişman oldum diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım

İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde olan tutuklu Engin Çomar, tedavi haklarının engellediğini belirterek, gardiyanların “örgüt üyesi idim. Pişman oldum diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım” dayatmasında bulunduğunu iletti

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre; Tunceli Hapishanesi’nde askeri nizamda sayım dayatmasını kabul etmediği için Hatay-İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilen tutuklu Engin Çorman (27), hak ihlallerinin burada da sürdüğünü iletti. Avukatı aracığıyla uğradığı hak ihlallerini kamuoyuyla paylaşan Çorman, zulmün son bulması için insan hakları savunucularına çağrıda bulundu. 

‘Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor’

Gardiyanlar sayım sırasında sürekli olarak provokatif girişimlerde bulunduğunu, hakaret ve ayakta sayım dayatması olduğunu aktaran Çorman, “Gardiyanlar gündüz bize; ‘neden lamba yanmıyor? Kalk, çabuk kalk’ diyerek fiziki müdahalede bulunuyor. 2 hafta önceydi, bu duruma tepki gösterdim. Beni koridora çıkarıp, darp ettiler. Gözümde kızarıklık oluştu. Enfeksiyonda kapmış durumda. Revire çıktım. Doktor beni hastaneye sevk etmedi. Hasta arkadaşlarımıza, ‘örgüt üyesi idim. Pişman oldum. Diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım’ diyorlar. Sağ gözüm işlevini yitirmiş durumda. Sağlık hakkımız elimizden alınıyor. Biz anayasal haklarımız çerçevesinde talepte bulunuyoruz. Bu bizim doğal hakkımız. Tüm insan hakları savunucuları bu yaşadığımız hak ihlalleri karşısında duyarlı olsunlar” diye çağrıda bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler