Takip Et

Ekonomi

Halk icralık oldu!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından her ne kadar reddedilse de ekonomik krizin göstergeleri görünür hale geliyor. Ekonomik kriz sebebiyle borçlarını ödemeyenlerin sayısı hızla artarken her ile 11 icra dairesi düşüyor

Türkiye ile ABD arasında yaşanan siyasi kriz ile birlikte kurda meydana gelen dalgalanmaların etkisi sürüyor.

Türkiye ekonomisinde yaşanan kötü gidişat reelden gelen veriler ile destekleniyor. Sektörel olarak çöküş yaşayan ekonomiden en çok etkilenen kesimler ise yoksul olarak adlandırılan halk tabakası.

Ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı hızla artış göstermekte. Buna paralel olarak icra dairelerinden olağandışı artış meydana geldi. Ülke genelindeki icra dairesi sayısı da rekor bir artışla 900’e yükseldi.

Türkiye’de Her Üç Kişiden Biri İcralık

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanlığı’nın cevaplaması için verdiği soru önergesinde Türkiye’de her üç kişiden birinin icralık olduğunu belirterek, “Ekonominin tüm kesimlerinin bankalara olan kredi borcu 2.7 trilyon TL’yi aştı. Bireysel kredi ve kredi kartı borçları 20 milyar lira oldu. 5 milyon üniversite mezunu da borç batağında” dedi.

Soru önergesini cevaplayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül şunları kaydetti:

“İstanbul’da 1.5 Milyona Yakın İcra Takibi Var”

Bakan Gül, 2 Nisan 2019 tarihi itibarıyla ülke genelinde toplam 900 icra dairesi bulunduğu açıkladı. 2002 yılında 8 milyon olan icra ve iflas dosyaları, 2018 yılı sonu itibarıyla 20 milyonu aştı. Sadece İstanbul’da 1.5 milyona yakın icra takibi bulunuyor. 2016 yılında görülmekte olan icra iflas davası sayısı 14 milyon 865 bin iken, bu sayı 2018 sonunda 20 milyonu aştı. Nüfusuna oranla Türkiye’nin icra rekoru da Çorum’da bulunuyor. Kentte 399 bin kişinin icralık olduğu belirlendi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de yaptığı açıklamada, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında icra dosyası sayısı 8 milyondu. 2016’da 13.5 milyona ulaştı. Şimdi ise 20 milyonu aştı. İcra borcu sebebiyle başta İstanbul olmak birçok yerde intihar olayları yaşanıyor. Her gün yaklaşık 7 bin yeni icra dosyası açılıyor” dedi.

TBMM’de geçen yıl yapılan yasal değişiklik ile de İcra ve İflas Kanunu’nda düzenlemeler yapıldı. Buna göre iflas erteleme son buldu. İflas kararının tebliğinden sonra tasfiyenin ne şekilde yapılacağına ilişkin süre üç aydan iki aya indirildi.

İcrada ve iflasta ticari ile ekonomik bütünlük arz eden mallar daha yüksek gelir elde edilecekse bütün olarak satılabiliyor. Yeni yasa ile bazı kamu alacakları, rehinle temin edilmiş alacaklar karşılandıktan sonra diğer alacaklara nazaran öncelikli ödeniyor

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler