Takip Et

Güncel

Halk düşmanı Mehmet Şevki Eygi öldü!

Özel Harp Dairesi’nin “komünizmle mücadele” kapsamında özel görevlisi olarak çalışan, Kanlı Pazar’ın planlayıcılarından faşist Mehmet Şevki Eygi öldü

Özel Harp Dairesi’nin “komünizmle mücadele” kapsamında özel görevlisi olarak çalışan, Kanlı Pazar’ın planlayıcılarından faşist Mehmet Şevki Eygi öldü. Eygi’nin ölümünün ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir taziye mesajı yayımladı.

Erdoğan mesajında, “Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri olan Muhterem Mehmed Şevket Eygi Beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim” dedi.

Kanlı Pazar’ın planlayısı, “komünizmle mücadele” görevlisi

Eygi’nin 1959’dan itibaren Özel Harp Dairesi’nde Fethullah Gülen ile birlikte “komünizmle mücadele faaliyetleri” için görevlendirildiğini de Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin geçen yıl kendisiyle yapılan söyleşide doğrulamıştı.

Son olarak Milli Gazete’de yazarlık yapan Eygi, 16 Şubat 1969’da ABD 6. Filosu’nun İstanbul’a demirlemesini protesto için yapılan mitinge gericilerin saldırısını kışkırtmasıyla tanınıyor. Eygi Kanlı Pazar olarak tarihe geçen, 2 işçinin yaşamını yitirdiği, 200 kişinin yaralandığı saldırı öncesinde Bugün gazetesinden cihat çağrısı yapmıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler