Takip Et

Güncel

‘Güvenli Bölge’ görüşmelerinin detayları: Türkiye saldırı düzenlemeyecek, derinlik 5 km olacak, denetimi yerel güçler üstlenecek

ABD ile Türkiye sarasında karşılıklı gerilime neden olan ve Tükiye’nin askeri operasyon tehdidinde bulunduğu Kuzey Suriye ile ilgili yürütülen ‘Güvenli Bölge’ görüşmelerinin detayları belli oldu

Türkiye tarafından sıklıkla askeri operasyon tehdidi altında bulunan Kuzey Suriye için yapılan ‘güvenli bölge’ görüşmelerinin ayrıntılarının belli olduğu öne sürüldü.

Mezopotamya Ajansı tarafından ulaşılan görüşme detaylarında söz konusu bölgenin genişliği yaklaşık 100 kilometre, derinliği ise 5 kilometre olacağı öne sürüldü.

ABD ile Türkiye arasında yürütülen “güvenli bölge” görüşmeleri mutabakat ile sonuçlanması ile birlikte “güvenli bölge”nin yönetimi için Türkiye’de ‘Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulması ve yine yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için ilave tedbirlerin alınması konusunda mutabık kalındığıda belirtilmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD ile mutabakata varılan ‘harekat merkezi’nin önümüzdeki günlerde kurulacağını söylerken, bakanlık da bu kapsamda Türkiye’ye gelen altı kişilik ABD heyetinin Urfa’ya ulaştığını açıkladı.

Bu anlaşmanın detaylarına ve nasıl uygulanacağına ilişkin tartışmalar sürerken Mezopotamya Ajansı, Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarında kurulması planlanan “güvenli bölge”nin ayrıntılarına ulaştığı haberini abonelerine servis etti.

“Güvenli bölge”nin derinliği 5 km olacak

‘Güvenli Bölge’nin’ inşa edileceği alanın Gire Spi’den Serekaniye’ye kadar uzandığı kaydedildi. Genişliği yaklaşık 100 kilometre olan bölge içerisinde birçok köy ve mezra da bulunuyor.

Bu alandan Demokratik Suriye Güçleri ve YPG’nin 5 kilometre geri çekileceği belirtilirken, bölgenin denetimi ise kentlerde kurulan yerel askeri meclislere devredileceği ifade ediliyor. Bölgede bulunan ağır silahlar ise 20 kilometre geriye çekilecek.

Habere göre bu askeri meclislerin de “Gire Spi ve Serekaniye Askeri Meclisleri” olması bekleniyor.

‘Tek taraflı eylem’ olmayacak

Belirlenen bölgede, Uluslararası Koalisyon güçlerinin denetiminde gözlem noktaları kurulması da kararlaştırıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin belirlediği şartların yerine getirilmesi koşuluyla koalisyon güçleriyle birlikte Türkiye’ye ait uçaklar da bölgede uçuş yapabilecek.

Bölgedeki tüm devriyelerin koalisyon merkezinin bilgilendirilmesi ve onayıyla yapılması da kararlaştırıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler