Takip Et

Güncel

‘Güvenli Bölge’ anlaşmasında ‘derinlik’ anlaşmazlığı

Türkiye ile ABD arasında ortak mutabakata varılan ‘Güvenli Bölge’ anlaşmasının hangi derinliğe kurulacağı konusunda tarafların henüz anlaşmadığı belirtildi

Amerika birleşik Devletleri ile Türkiye arasında süren ‘Güvenli Bölge ‘ görüşmelerinin mutabakatla sonuçlanması sonrasında Müşterek Harekat Merkezi kurulması kararı alınmıştı. Ancak ‘güvenli bölge’nin hangi derinlikte kurulacağı konusunda tarafların henüz anlaşmadığı belirtildi.

ABD tarafının derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı terörist unsurlarından arındırılmasını teklif ettiğini bildirdi. Bu teklifi kabul etmeyen Türk heyetininse derinliğin 40 kilometre olmasını istediği aktarıldı. İkinci bir seçenek olarak Türkiye’nin güvenli bölgenin sınıra 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istediği belirtiliyor.

Türkiye, sınırdaki kentlerin teröristlerin elindeki roket, havan ve ağır silahların menzilinden çıkması için zaruri olduğundaki ısrarını yinelediği belirtiliyor. Derinliğin kaç kilometre olacağı konusu henüz netlik kazanmazken, Türkiye en az 32 kilometre derinlik talebinden vazgeçmeyeceğini ABD’li heyete ilettiği aktarılıyor.

Bölgede İHA Uçuşları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bölgede insansız hava araçlarının görev icra etmeye başladığıı belirtildi.

Haftabaşında Şanlıurfa’ya giden ABD’li askerlerden oluşan heyet, Türk askerlerle birlikte sınır hattında incelemelerde bulundu. Demirören Haber Ajansı (DHA), kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda iki ülke askerlerinin birçok başlıkta uzlaşmaya vardığını bildirdi.

TSK Bölgede 10 üs İnşa Etmek İstiyor

Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve güvenli bölgenin tesis edilmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin kuzeyinde ilk etapta 10 noktaya üs bölgesi kurulacağı kaydedildi. Askeri yetkililer, ilk etapta Fırat’ın doğu bölgesinde kalan Suriye’nin Ayn-el Arap, Telabyad, Rasulayn, Kamışlı, Derbesiye, Amude bölgeleri başta olmak üzere 10 noktada üs kurup, zırhlı araçlarla burada gözlem noktaları oluşturmasının planlandığını bildirdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler