Takip Et

Güncel

Gülen Cemaati’ne mensup idari personelin hazırladığı iddianameden 121 yıl ceza çıktı

Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF) önceli Demokratik Haklar Federasyonu(DHF)’nin, Dersimde Gülen Cemaatine karşı yapmış olduğu eylemlerin cemaatin o dönem çıkan yayın organları ve yazarları tarafından hedef gösterilmiş, birçok kişiye tutuklama kararı çıkmış ya da dava açılmıştı. O Soruşturma kapsamında 16 kişi, soruşturmayı açan idari sorumluların FETÖ operasyonları kapsamında ihraç edilmiş ve tutuklanmış olmasına rağmen 14 Mart günü görülen davada toplamda 121 yıl ceza aldı.

14 Mart günü Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 kişi hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 7 yıl ile 8,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Bu karardan ilk operasyonun gerçekleştiği 13 Kasım 2012 tarihine kadar gittiğimizde ise FETÖ bağlantısıyla ihraç edilen polis ve savcıların marifetleriyle hazırlanmış sahte deliller, uydurma suçlar ve kişisel kanaatlerin bugün hala itibar gördüğünü gösteriyor ve devlet FETÖ’nün ürettiği bu suçlamaları muhaliflere karşı kullanıyor.

Fetullah Gülen Cemaati’nin Dersim’deki faaliyetleri, Dersim halkının inanç sembollerini öne çıkararak inançlarına art niyetli bir müdahale olarak görülmektedir. Uzun zamandır sistemli bir yozlaşmaya maruz kalan Dersim halkı Aralık 2010’da, Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF) önceli Demokratik Haklar Federasyonu(DHF)öncülüğünde “Yozlaşmaya Karşı Çık, Ortak Olma” kampanyasının bir parçası oldu ve cemaate karşı mücadele açık bir şekilde ilan etti. Cemaatin bilinen yayın organlarından Aksiyon dergisinin 3-9 Ocak 2011 tarihli sayısında Dersim’de yaşanan gelişmeler değerlendirilerek açıkça bazı isimler ve Demokratik Haklar Federasyonu hedef gösterildi. “Tunceli Birahanelerinde örgüt provası” başlığıyla yayınlanan ve ismini vermedikleri bir üst düzey yetkiliyi kaynak gösterdikleri yazıda DHF’yi ve üyelerini terör örgütleri güdümünde “insanları devlete karşı bilemekle” suçlayıp DHF kriminalleştirilmeye çalışıldı.

Ardından 22 Ocak 2011’de Gülen Cemaati’nin Dersim’deki okullarını, dershanelerini, yurtlarını yani cemaatin örgütlenme merkezlerini hedefine alan ve cemaatin Dersim’de yayılmasını neredeyse tamamen durduracak olan “Her Türlü Asimilasyona Hayır” mitingi düzenlendi ve bu mitinge yaklaşık 10 bin kişi katıldı. İşte DHF’nin gülen cemaatinin hedef tahtasına oturması böyle gerçekleşti.

5 Aralık 2011’de Aksiyon dergisinin mevzubahis yazısında adı geçen üyeler Murat Kur ve Evrim Konak’ın da aralarında bulunduğu federasyon üyeleri gözaltında alındı ve jet bir kararla 5 kişiye Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından toplam 56 yıl hapis cezası verildi. Katıldıkları ve düzenledikleri basın açıklamaları, mitingler, gazete dağıtmak gibi suçlardan(!) Maoist Komünist Partisi(MKP) üyesi olmak ve örgüt adına eylemlere katılmak maddelerinden 12 ile 14 yıl arasında değişen hapis cezaları aldılar. Bu olayın trajikomik ve hukuksuz tüm yanları İsmail Saymaz’ın İletişim Yayınları tarafından yayınlanan “Sözde Terörist: Bir Demokrasi Polisiyesi” kitabında da ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

Yukarıdaki karara imza atan ve bu olaylar silsilesinde cemaat bağlantıları aşikar olan bütün idari sorumlular (fezlekeyi hazırlayan polisler, fezlekeyi iddianameye aynen dönüştüren savcılar, bu iddianamelerdeki suçlamalar üzerinden karar verem hakimler ve dahi hakimlerin kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı) 15 Temmuz’dan sonra “FETÖ/PDY Terör Örgütü” üyesi oldukları gerekçesiyle açığa alınıp tutuklandı.

Sonrasında 13 Kasım 2012’de başta Ankara, Dersim ve İzmir olmak üzere 14 ilde eşzamanlı bir operasyon düzenlenerek DHF’nin 60’a yakın üye ve yöneticisi gözaltına alındı. Dosyadaki sahte deliller, uydurma suçlar ve bir kanaat söyleminin ötesine geçmeyen iddialar birçok gazetede gündem oldu. Öyle ki deliller arasında Maoist Komünist Partisi’ne üyelik için hazırlanmış ve geçmiş tarihli başvuru formları bile vardı. Bu fantastik deliller davayı ilgi çekici bir hale getirmişti.

İşte bu davanın da fezlekesini hazırlayan Ankara TEM Şube polisleri ve savcısı da 15 Temmuz’dan sonra “FETÖ/PDY Terör Örgütü” üyesi oldukları gerekçesiyle ya açığa alınıp tutuklandı ya da kaçak pozisyona düştü.

14 Mart 2019’da Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kamuoyunda tepki toplayan bu davayla ilgili karar verilerek 16 sanığa 7 ile 8,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Davanın avukatı Tünay Cengiz yaptıkları bütün savunmalara rağmen bu cezaların verilmesini; “Zehirli ağacın meyvesi de zehirli olur. FETÖ mensuplarının hazırladığı fezleke, iddianameye de aynı şekilde girdi” sözleriyle yorumladı.

Ceza alan isimler; Ahmet Kerim Gültekin (Dr. / Munzur Üni. KHK İhraç), Anıl Kaya, Zelal Karataş (MSGSÜ / Yüksek Lisans Öğrencisi), Ertan Sinan Şahin (ODTÜ / Doktora Öğrencisi), Cem Kaan Gürbüz (ODTÜ / Yüksek Lisans Öğrencisi), Sinem Mut (Ankara Üni. / Yüksek Lisans Öğrencisi), İbrahim Bay, Zeynep Yıldırım, Erbil Metin Gözüaçık (MSGSÜ / Yüksek Lisans Öğrencisi), Eyüp Çakar, İbrahim Gök, Ali Haydar Yıldız, Deniz Efesoy, Süleyman Fakir, İsmail Gürbüz

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler