Takip Et

Güncel

Gözaltında başına poşet geçirilerek, darp edildi

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, M.A.Ç. adlı kişinin 4 günlük gözaltı sürecinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, başına poşet geçirildiği ve darp edildiği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, M.A.Ç. adlı kişinin 4 günlük gözaltı sürecinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, başına poşet geçirildiği ve darp edildiği  yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 4 gün boyunca Kayseri İl Emniyet KOM Şube’de gözaltında kalan M.A.Ç.’nin, gözaltı süresi boyunca işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

‘Başına poşet geçiridi, darp edildi’

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, M.A.Ç.’nin  avukatı tarafından kendisine gelen mektuba yer verdi. Mektupta, M.A.Ç.’nin 4 günlük gözaltı sürecinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, işlemediği suçlamayı zorla kabullendirmeye çalışmak, etkin pişmanlığa zorlandığı, başına poşet geçirildiği, darp edildiği yönünde iddiaları yer alıyor.

Gergerlioğlu, şu soruları yöneltti:

“ * Av. Zehra Karakulak’ın tarafımıza ilettiği iddialar doğru mudur?

* Kayseri’de yaşandığı iddia edilen pek çok yurttaşın da tarafıma ilettiği işkence iddialarıyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

* Açılmış bir soruşturma varsa hangi aşamadadır?

* Kayseri de yaşandığı iddia edilen işkence ile ilgili Avukatlara baskı yapıldığı iddiası doğru mudur? Konuyla ilgili barodan herhangi bir açıklama yapılmış mıdır? Baro yerinde inceleme yapmış mıdır?

* Son zamanlarda artan işkence iddialarıyla ilgili bakanlıkların aldıkları önlemler nelerdir?

* Son zamanlarda artan işkence iddiaları ile ilgili cezasızlığın devlet görevlilerini işkence ve kötü muamele konusunda cesaretlendirdiği iddiaları doğru mudur?

* Gözaltında işkence ve kötü muamele altında ifade verdiğini iddia eden başka yurttaşlar olmuş mudur? Eğer olmuşsa bu konuda açılmış soruşturma var mıdır?

* Son 4 yıl içerisinde işkence ve kötü muamele iddiasıyla hakkında soruşturma açılan devlet görevlisi sayısı kaçtır? Bu devlet görevlilerinden kaçı ceza almıştır?”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler