Takip Et

Güncel

Gezi direnişi yargılanıyor: Dava 24 Haziran’da Silivri’de görülecek

Gezi Parkı direnişine ilişkin İddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi davanın ilk duruşmasının 24 Haziran’da yapılmasına karar verdi

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında 15 aydır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, üç aydır tutuklu olan hak savunucusu Yiğit Aksakoğlu’nun da bulunduğu 16 kişi hakkından hazırlanan iddianame kabul edildi.

İddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi davanın ilk duruşmasının 24 Haziran’da yapılmasına karar verdi.

Yargılamalar Silivri’de

Anadolu Ajansı “duruşmaların Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binada yapılmasına karar vermesi bekleniyor” bilgisini verdi.

657 sayfadan oluşan iddianamede şüphelilere 10 ayrı suçlama yöneltilmiş, gazeteci ve yazar Can Dündar ve oyuncu Memet Ali Alabora’nın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. İddianamede kişiler hakkında ayrı ayrı süreli hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamenin hazırlandığı bilgisini verdiği 20 Şubat’taki toplantıda tüm isimlere ağırlaştırılmış müebbet istendiği söylemişti

Haklarında “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlaması yapılan diğer isimler şöyle: Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Mimar Mücella Yapıcı, oyuncu Ayşe Pınar Alabora, sinemacı ve gazeteci Çiğdem Mater Utku, Açık Toplum Vakfı Türkiye Temsilcisi Gökçe Yılmaz, yazar Handan Meltem Arıkan, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Koordinatörü Hanzade Hikmet Germiyanoğluİnanç Ekmekçi, Sinemacı, yönetmen yardımcısı ve reklamcı Mine Özerden, avukat Can Atalay, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yapan akademisyen Tayfun Kahraman ve Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Terakki Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Ali Ekmekçi.

Suçlamalar: “Etki Ajanlığı ve Şiddetsiz Eylem Yöntemi

16 Hak savunucusu Gezi eylemlerini “kurgulamak, planlamak, provakatif paylaşımlar yaparak etki ajanlığı yapmak, şiddet olaylarına yön vermek”le suçlanıyor. Bu suçlamayla tüm sanıklar hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası; bazı sanıklar için ise “mala zarar verme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması”, “ibadethane ve mezarlıklara zarar verme”, “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet”, “nitelikli yağma” ve “nitelikli yaralama” suçlamalarından da cezalandırılmaları isteniyor.


Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler