Takip Et

Güncel

Gazeteciler Sendikası’ndan SETA’ya tepki: “Sizden korkan sizin gibi olsun!”

Türkiye Gazeteciler Sendikası başta olmak üzere pek çok kuruluş ve gazeteci SETA’nın gazetecileri fişleyen raporuna tepki gösterdi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) tarafından yayımlanan ve pek çok gazeteciyi fişleyerek hedef gösteren “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” isimli medya raporuna tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası, rapora ilişkin “Bir tweet atmaya bile değmezsiniz ama meydanı boş sanmayın diye yazıyoruz: Saray’a yaranma çabanız zavallılık. Sizden korkan sizin gibi olsun!” dedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da rapora ilişkin bir açıklama yaptı ve raporu kınayarak fişlenen gazetecilerin yanında olduklarını belirtti.  TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şu şekilde: “Türkiye’de düşünce özgürlüğünün geliştirilmesi için iktidar tarafından kamuoyuna yargı reformunun sunulduğu bir ortamda SETA Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlığıyla 196 sayfalık bir rapor hazırlamıştır.
BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar ve sosyal medya paylaşımları listelenmiştir.”

‘Akademik çalışma değil, polis raporu niteliğinde fişleme belgesidir’

“Gazetecilerin haberleri, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusundaki paylaşımları, hükümet karşıtı ve tek sesli olarak tanımlanmıştır. Bu rapor, iktidara yakın olmayan, eleştirisel gazetecilik yapan tüm gazeteciler açısından açık bir hedef göstermedir. Akademik çalışma değil, polis raporu niteliğinde fişleme belgesidir. Türkiye demokrasisine, basın ve ifade özgürlüğüne vurulan ağır bir darbedir.
İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı raporda basın kuruluşlarına ‘gazetecileri denetleyin’ önerisi de getirilmiştir.”

‘Gazetecilerin yanındayız’

“Raporun gazeteciliğin evrensel boyutunu anlamayan, çok seslilikten rahatsız olan ve haberin serbest dolaşımını istemeyenler tarafından hazırlandığı ortadır. Bu kişiler, haber almak için devletin yayınlayacağı tek tip bültenlerle yetinebilirler.
Bu raporu hazırlayanlar, raporda hedef gösterdikleri meslektaşlarımıza yönelik her türlü saldırıdan sorumlu olduklarını unutmamalıdır. Raporda fişlenen ve hedef gösterilen tüm gazetecilerin yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz. Hala anlamayanlara gazeteciliğin ‘iktidara değil, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden bir meslek olduğunu’ bir kez daha tekrar hatırlatıyoruz.”

Cağdaş Gazeteciler Derneği: ‘Türkiye’nin yeni ‘medya andıcı’ 

SETA raporunu “Türkiye’nin yeni ‘medya andıcı” olarak nitelendiren Çağdaş Gazeteciler Derneği de açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilerin, gazetecilik yapmalarına dahi tahammül edemeyen, tüm gazetecileri belli kalıpta görmeyi hedef edinen, gazetecileri toplumun bir kesimine hedef göstermekten çekinmeyen SETA’nın fişleme belgesi, tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır. Türkiye’nin yeni ‘medya andıcı’ olarak gördüğümüz bu fişleme belgesini hazırlayan zihniyeti kınıyor, tüm meslektaşlarımızı basın ve kişisel özgürlüklerimize yapılan bu saldırıya karşı durmaya ve hukuki haklarını kullanmaya davet ediyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler