Takip Et

Kadın

Fransa’da ataerki cinayetleri protesto edildi: 74 kadın için 74 saniyelik saygı duruşu

Paris’te yaşanan ataerki cinayetleri sonucunda yaşamını yitiren kadınlar için eylem düzenlendi. Öldürülen 74 kadın için 74 saniyelik saygı duruşu gerçekleştirildi

Fransa’nın başkenti Paris’te ataerki cinayetleri sonucunda yaşamını yitiren kadınlar için eylem düzenlendi.

Çok sayıda kişinin katıldığı protestoda kadınlara karşı uygulanan erk şiddeti protesto edildi.

Başkentteki Republique Meydanı’nda kadın hakları alanında çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen gösteriye katılanlar, kadına yönelik şiddetin cezasız kalmamasını istedi.

Gösteri sırasında yılbaşından bu yana öldürülen 74 kadın için, 74 saniyelik saygı duruşu düzenlendi. Her yaştan ve meslek grubundan kadınların katıldığı gösteriye, erkeklerin de destek verdiği gözlendi.

Kadına Yönelik Şiddet Katliam’dır

Gösteriye katılanlar arasında eski cumhurbaşkanlarından François Hollande’ın kız arkadaşı sinema sanatçısı Julie Gayet, basına yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddeti “katliam” olarak niteledi ve “Kadına yönelik şiddet konusunda duyarlılığı geliştirmeye ihtiyacımız var, toplum gelişse bile bu alanda geriye gidiyoruz ve eskisinden daha fazla kadın şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.” dedi.

Fransa’da Kadın ve Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan Marlene Schiappa, Journal du Dimanche, gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin eylül ayından itibaren kadına yönelik şiddetin engellenmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda geniş çaplı bir istişare başlatacağını söyledi.(EuroNews’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler