Takip Et

Güncel

France 24: Türkiyeli maden şirketi görevlisi Burkina Faso’da bir köylüyü öldürdü

France 24’ün haberine göre yatırımlarını daha çok Afrika ülkelerinde yapan Türkiyeli MNG Gold maden şirketinin Burkina Faso’daki görevlisi, bölgedeki köylülerden birini öldürdü.

Bianet’in France 24’ten Liselotte Mas’a dayandırdığı habere göre 7 Ağustos gecesi Burkina Faso’da madencilik faaliyeti gösteren Türkiyeli MNG Gold şirketi ve yerel maden işçileri arasında tartışma çıktı.

Burkina Faso’nun Youga bölgesindeki madende çıkan tartışmanın ertesi sabahı altın çıkarmak için kazı çalışmalarına devam eden işçiler bir adamın cesedine ulaştı

Maden işçisi olduğu öğrenilen kişiyi toprağa veren köylülerden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup maden alanına yürüyüşe geçti.

Köylüler maden sahasına yürüdü

Can güvenliklerinin tehdit edildiğini söyleyen köylüler şirkete ait büroları bastı, maden alanındaki iş makinelerini ateşe verdi.

Olaylara görgü tanıklığı yapan Issouf G adlı maden çalışanı yaşananları France 24 Observers’a aktardı. Maden işçisi, güvenliğinden  endişe ettiği için gerçek kimliğini açıklmadı. 

Maden sahasında yaşananların ardından Burkina Faso Güvenlik Bakanı ‘sükunet çağrısı’ yaptı. 

Soruşturma açıldı

Bakan, bir kişinin ölümüne neden olan güvenlik görevlisinin soruşturmanın parçası olarak yakalandığını ve gözaltına alındığını açıkladı. 

Türkiyeli şirkete tepkiler büyüyordu

France 24’ün aktardığına göre bölgede Türkiyeli şirkete karşı tepkiler son birkaç haftadır büyüyordu. Yerel halk, bölgeden altın çıkarılmasına karşıydı. 

Burkina Faso’da yayınlanan L’économiste du Faso’ya göre Nisan ve Haziran 2019 arasında yaklaşık 500 kişi madendeki işlerini kaybetti (bazıları işten çıkarıldı, diğerleri sözleşmeleri yenilenmedi).

Burkina Mining Company’nin bölgeye yaklaşık yüz Türkiyeli işçiyi istihdam eden Orkun Group Sarl adlı bir Türkiyeli taşeron getirdiği de belirtildi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler