Takip Et

Dünya

Financial Times: ABD-TC ilişkileri yavaş çekim ilerleyen bir çarpışmadan bir “felakete” dönüşebilir

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, S-400 krizi yaşayan Türkiye – ABD ilişkilerini değerlendiren bir yazı yayımladı. Yazıda ABD-TC ilişkilerinin ‘yavaş çekim ilerleyen bir çarpışmadan felakete dönüşebileceğine’ dikkat çekildi

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizi sayfalarına taşıdı.

“Erdoğan’ın Trump’ın hafta sonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz” söyleminde bulunarak, Osaka’daki bu “neşeli görüntüye” rağmen, S-400 anlaşması nedeniyle ABD ve Türkiye arasındaki çatışmanın bir “tren enkazına” dönüşebileceği görüşünü dile getiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump’tan ılımlı mesajlar almış olsa da, bu konunun ABD ile Türkiye arasında “yavaş çekim ilerleyen bir çarpışmadan” bir “felakete” dönüşebileceği yorumunu yapıyor.

‘Otoriter Lider’

Financial Times’ta yayımlanan yazı “Trump’ın Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde otoriter liderlerle yaptığı samimi görüşmelerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’laydı” ifadesiyle başlıyor ve Erdoğan’ın görüşme sonrası açıklamalarında Trump’ın S-400 konusu nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamayacaklarını söylediğini ısrarla belirttiğini hatırlatıyor.

Trump’ın Japonya’da sarf ettiği sözlere pek güvenilmemesi gerektiğini belirtip şunları ifade ediyor: “Erdoğan’ın Trump’ın haftasonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz.”

Kırılganlığı Yaratan Suriye

Financial Times ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi yaratan temel sorunun merkezinde Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle Rusya karşısındaki “kırılganlığı” yatıyor, deniliyor ve şu yorumda bulunuluyor:

“Erdoğan, son 3 yıldır Rusya’ya minnettar. Moskova Beşar Esad’ın rejimini kurtarırken, Türkiye de Esad’ı devirmek için farklı İslamcı grupları destekliyordu. Ancak 2016’dan bu yana Türkiye’nin bölgedeki en büyük hedefi, sınırında, ABD’nin IŞİD karşısında desteklediği birliklerin yönettiği özerk bir Suriyeli Kürt bölgesi oluşmasını engellemek. Türkiye bu nedenle kendisini Rusya, İran ve Suriye ile sallantılı bir ittifak içinde buldu.”

“Eğer Erdoğan Rusları S-400 konusunda terk ederse, Putin Türkiye’nin de askeri noktalarının bulunduğu İdlib’e yönelik saldırılarını artırabilir ve Türkiye’nin İdlib çevresinde YPG’ye karşı sürdürdüğü varlığı da sadece Rusya’nın rızasıyla mümkün.

“Ancak Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin hava korumasında bulunan YPG kontrolündeki bölgelere baskıyı arıtrmak istiyor.

“Yani Erdoğan ABD’yi gerçekten kızdırırsa, mevzu sadece Türkiye’nin NATO üyeliği ya da F-35 ortaklığı ile sınırlı kalmaz. Erdoğan’ın Trump’ın haftasonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz.”(BBC Türkçe’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler