Takip Et

Dünya

Filistin’li direnişçi Ahed Tamim 8 ay sonra serbest bırakıldı

İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenen ve dünya kamuyunun gündemine oturan Filisitnli direnişçi Ahed Tamim’i Aralık 2017’de gözaltına alınarak tutuklanmıştı.  ‘Filistin’in cesur kızı’ olarak anılan 17 yaşındaki Ahed Tamimi tutuklandıktan 8 ay sonra serbest bırakıldı

İsrail Hapishane Servisi Sözcüsü Assaf Librati, Ahed Tamimi ve annesi Neriman Tamimi’nin bu sabah serbest bırakıldığını ve askerler tarafından Filistin’e transfer edildiğini açıkladı.İsrail askerleri, Tamimi’yi 19 Aralık 2017’de Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman’ın da kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı görülen videosu yayımlanan Ahed’in, İsrail askerlerine ‘saldırı’ ile suçlanarak tutuklandı. Videoda Ahed’in yanında görülen kuzeni Nur Tamimi de daha sonra gözaltına alınarak askeri cezaevine konulmuş, bir süre sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

 

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler