Takip Et

Dünya

Federe Kürdistan operasyonuna Irak da dahil oluyor!

Irak Federe Kürdistan’ın Biradost bölgesine yönelik TSK’nin 47 gündür yürüttüğü operasyon Irak istihbaratı ve KDP’nin desteğiyle Bıradost- Xakurke’den Barzan sınırına kadar yayılacağı belirtiliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 27 Mayıs’ta Irak Federe Kürdistan’ın Biradost alanına başlattığı “Pençe Operasyonu” hava ve kara bombardımanıyla devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptığı açıklamayla bölge ismi vermeden “Pençe-2 operasyonu” ismiyle operasyonun genişletildiğini ve operasyon kapsamında komando tugaylarının harekete geçtiğini belirtti. 

MSB’nin yaptığı açıklama, son günlerde Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Federe Kürdistan Bölge Başkanı’nın Türkiye ziyaretleri ve son olarak Irak Güvenlik Güçleri’nden oluşan bir heyetin Türkiye ziyaretinin sonrasında gelmesi dikkat çekti. Bölge güçlerinin istihbarat ve askeri desteğiyle geniş bir operasyonda anlaşma sağlandığı, Bıradost- Xakurke diye başlayan operasyonun Zaxo’dan Barzan sınırına kadar yayılacağı belirtiliyor.

 Arka perde

Yerel güçlerden kaynaklar, Irak Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Kurumu Başkanlığı adına yetkililerin, Türk Dışişleri Bakanlığı ve MİT müsteşarlığıyla yaptıkları görüşme sonrası, Biradost-Xakurkê hattından Zaxo-Barzan bölgesini de kapsayacak geniş bir operasyonda karar kılındığını ifade ettiler.  

TSK, IRAK, KDP, YNK el ele

Yapılan görüşmeler sonrasında, yerel güçlerin operasyonun yapılacağı alanlarda vereceği destek, ortak koordine ve güvenliğin sağlanması konularında anlaşma sağlandığını kaydeden aynı kaynaklar, “teröre karşı birlik” adı altında Irak’ın da istihbarat desteği vereceğini, bölge güçlerinin de dahil edileceği operasyon bölgelerinde Türk askerlerinin konumlanacağı, KDP ve YNK’nin de gereği halinde dahil olacağını kaydettiler. KDP’nin operasyonlarda kendisine bağlı güçleri kullanacağı ve aktif rol alacağı belirtiliyor. (MA)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler