Takip Et

Güncel

F Oturumu: Tüm ağır hasta tutuklular serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu “F Oturumu”nun 384’üncü haftasında ağır hasta tutuklu Mehmet Çelebi Çalan’ın durumuna dikkat çekerek, tüm ağır hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği “F Oturumu”nun 384’üncü haftası da polislerce engellendi. Bunun üzerine açıklama, İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. 

Serbest bırakılmaları talep edilen hasta tutukluların fotoğraflarının açıldığı eylemde, “Tedavi hakkı engellenemez” ve “Hasta mahpus Mehmet Çelebi Çalan serbest bırakılsın” pankartları açıldı.  Ağır hasta tutuklu Mehmet Çelebi Çalan’ın durumuna dikkat çekilen bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acetin yaptı. 

Hastaneye sevk edilmedi

Başta F Tipi Hapishanelerinde uygulanan ağır tecrit koşullarının tutukluların sağlığını bozduğun söyleyen Acettin, pek çok tutuklunun hapishane koşullarından kaynaklı yaşamını yitirdiğini belirtti.  Ağır hasta tutuklu Mehmet Çelebi Çalan’ın bir çok hastalığının olduğunu ifade eden Acettin, “Çalan, 28 Temmuz 2016 tarihinde bulunduğu Ankara/Sincan 2 Nolu F Tipi Hapishanesinden Bolu F Tipi Hapishanesine sevk edildikten sonra bırakalım hastaneye götürülmeyi hapishane revirine çıkması dahi sorun haline gelmiştir. Bolu F Tipi hapishanesine geldikten sonra, Behçet hastalığına bağlı olarak gözlerinden atak geçirmesi ve kasık fıtığındaki ağrıdan dolayı revire çıkması gerekmiş, bunun için dilekçe yazmış ancak revire çıkarılmamıştır. Bunun üzerine, Sağlık Bakanlığı’na ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne birer dilekçe yazmıştır. Dilekçelerinden 2 gün sonra revire çıkarılmış ve hastaneye sevki yapılmıştır. Gözlerine müdahale edildikten sonra belindeki fıtıktan dolayı ameliyatı yapılmış dört gün hastanede kaldıktan sonra tekrar hapishaneye geri getirilmiştir. Ameliyat sonrası gerekli tedavi ve kontrolleri yapılmadığı için ameliyat bölgesinde şişme, morarma olmuştur. Kurum doktorlarından kendisini hastaneye sevk talep etmesine rağmen bu yapılmamıştır” diye konuştu. 

Tetkikleri yapılmıyor

Ameliyatta İki hafta sonra Çalan’a dikişlerinin sökülmesi için hastaneye gideceği söylendiğini belirten Acettin, şöyle devam etti: “Çalan, dikişlerinin sökülmesi için hastaneye gittiğin de ise doktor durumun normal olmadığını neden daha önce hastaneye gelmediğini sormuştur. Doktor ameliyatlı bölgede oluşan şişkinliğe ve moraramaya acil olarak müdahale etmiş, enjektör ile biriken kanı almıştır Doktor, şişkinliğe ve morarmaya Akdeniz anemisinin neden olmuş olabileceğini ailesinde Akdeniz anemisi olup olmadığını sormuş ve bu konuyla ilgili mutlaka tetiklerin yaptırılması gerektiğine dikkat çekmiştir. İki kardeşi de Akdeniz anemisi olan Mehmet Çelebi Çalan, bu durumu hapishane doktoruyla paylaşmış, ama halen hastanede doktorun istediği tetkik yaptırabilmiş değildir.” 

‘Yemek yemesi bile işkenceye dönmüş’

Çalan’ın sağlık durumunun gittikçe kötüye gittiğine dikkat çeken Acettin, “Ameliyatın üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen iyileşmemiştir. Ameliyat yerinde şişkinlik, morarma ve ağrı devam etmektedir. Hastaneye gidip kendisini ameliyat eden doktora görünmek için yaptığı başvuru sonuçsuz kalmıştır. Ülser ve reflü olmuştur. On bir aydır çok şiddetli mide ağrısı çeken tutuklu ağzına bir şeyler atar atmaz midesi guruldamaya başlayarak yediği şeyleri küçük parçalar şeklinde ağzından küçük parçalar gelmektedir. Bizler hapishane komisyonu ve insan hakları savunucuları; Devlet yöneticileri ve yasa koyucuların hapishanelerde insan hak ve özgürlüklerini temel almasını istiyoruz. Ağır hasta mahpusların durumlarını görmezden, bilmezden gelerek gündeme almama politikalarına artık son verilmelidir. Hasta mahpusların gerekli ve yeterli tedaviye kavuşturulmasını, Mehmet Çelebi Çalan ve durumları ağır olanların bir an evvel serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler