Takip Et

Güncel

F Oturumu: Hasta tutsak Aydın Çubukçu serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 366. F Oturması eyleminde ‘Hastanede Kalamaz Raporu’na rağmen, Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak edilen Aydın Çubukçu’ya dikkat çekti

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 366. F Oturması eyleminde ‘Hastanede Kalamaz Raporu’na rağmen, Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak edilen Aydın Çubukçu’ya dikkat çekti.

Hasta tutsaklar adına yapılan F Oturması eylemi saat 13.30’da polis ablukası altındaki İnsan Hakları Derneği önünde başladı. Mehmet Acettin tarafından okunan basın açıklamasında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevinde olan HDP milletvekili Leyla Güven’in eyleminin 143. günü olduğu hatırlatılan açıklamada, yurtdışında Uğur Şakar’ın, Türkiye hapishanelerinde ise Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam ve Medya Çınar’ın feda eylemleri yaparak yaşamlarına son verdiği hatırlatıldı.

Açlık grevcilerinin taleplerinin kabul edilmesi istenen açıklamada 60 yaşındaki hasta mahpus Aydın Çubukçu’nun durumu şöyle anlatıldı: “Siyasi nedenlerle tutuklanan ve müebbet hapis hükümlüsü olan Aydın Çubukçu, şu anda Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunmaktadır. Aydın Çubukçu’nun sağ gözü hapishane koşulları nedeniyle tamamen işlevini yitirmiş, sol gözünde ise katarakt nedeniyle yüzde 60 oranında görme kaybı bulunmaktadır. Hepatit B hastalığı nedeniyle Aydın Çubukçu’ya karaciğer nakli yapılmış, operasyon sonrası düzenli kontrollerinin yapılması için Ankara veya İstanbul’a sevk edilmesi gerektiğine dair rapor verilmiştir. Ancak hapishane idaresine sevk için başvuru yapılsa da başvurular dikkate alınmamış ve tedavi hakkı ihlal edilmiştir. İleri derecede siroz hastası olan Aydın Çubukçu’nun safra kesesinde de çok sayıda taş tespit edilmiştir. Hapishane koşullarından kaynaklanan kronik bronşit, nefes darlığı gibi hastalıkları da olan Aydın Çubukçu’nun aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlığı bulunmaktadır.”

Çubukçu’nun Hepatit B, kronik bronşit, nefes darlığı, görme kaybı yaşayan, aynı zamanda kronik siroz hastası olan, mide ve bağırsak rahatsızlığı bulunduğu belirtilen açıklamada, hapishanede kalamayacağına ilişkin hastaneden rapora rağmen serbest bırakılmadığı ifade edildi. Açıklama “mahpusların yaşam hakkının korunmasını, tecridin kaldırılmasını ve keyfi uygulamaların son bulmasını istiyoruz” ifadeleriyle sona erdi.

(Özgür Gelecek)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler