Takip Et

Güncel

F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Özkan Kırıcı serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 380’inci haftasında ağır hasta tutuklu Özkan Kırıcı’nın durumuna dikkat çekilerek, tüm hasta tutukluların serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”nun 380’inci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Tedavi hakkı engellenemez” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartları açıldı.

Bu hafta yüzde 80 engelli raporu olan ağır hasta tutuklu Özkan Kırıcı’nın durumuna dikkat çekilen açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

‘Tutukluların tedavileri eksiksiz yapmalı’

Hapishanelerde hak ihlallerinin ve tecridin hala devam ettiğini vurgulayan Onaran, “Tutukluların, tecride, yaşam koşullarının ağırlaştırılmasına ve hak gasplarının sürdürülmesine karşı bedenlerini de ortaya koyarak yaptıkları mücadele ile bir direniş geleneği yaratmışlardır” dedi. 

Uzun süren açlık grevlerinin tutukluların bedenlerinde geriye dönülemez olumsuz sağlık sorunların yaşanabileceğine dikkat çeken Onaran, “Yetkililer tutukluların tedavilerini eksiksiz yapması gerekir. Açlık grevinin sonlandırılmasından sonra uygulanacak tıbbı müdahale ve düzenli tedavi süreci çok önemlidir. Dolayısıyla baştan savma ve çeşitli bahanelerle ciddiye alınmayan diyet programının uygulanması gerekmektedir. Her hapishanede farklı bir uygulamanın hayata geçirilmesi, ağır durumda olan tutuklular için kaygı vericidir. Yeni bir hasta veya engelli tutuklu olmaması için yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Rapora rağmen hapishanede

Bu hafta 1993 yıllından beri hapishanede olan Özkan Kırıcı’nın durumuna dikkat çekmek istediklerini belirten Onaran, “Özkan Kırıcı, 2-3 yaşlarında geçirdiği bir kazadan dolayı sol kolu dirsekten kopuk; sağ kolu ve elinin fonksiyonları oldukça kısıtlı olması nedeniyle yüzde 80 engelli raporu verilmiştir. Özkan Kırıcı aldığı rapora rağmen Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutulmakta” dedi.

Özkan Kırıcı’nın, 28.06.2019 tarihinde Hapishane Komisyonuna gönderdiği mektubunda; Silivri Devlet Hastanesinin verdiği son raporda rahatsızlığından bahsettiğini hatırlatan Onaran, Kırıcı’nın kendilerine yolladıkları mektupta vurguladığı durumunu şu şekilde açıkladı: “Sol kol muhtemel serabol palsy sekeli veye brakial plekssopati şekli + sağ kol pasttravmatik pratik distalde kavrama ve dorsifleksiyon kaybı+sol ayak bilekte ankiloz’ olarak yazıldığı ve daha önce yüzde 70 olan engelli seviyesinin de yüzde 80 olduğunu belirtmiştir. Bu durumda kendi başına yaşamını sürdürmekte çok zorlandığını vurgulamıştır.”

‘Hasta tutukluları serbest bırakın’

Kırıcı’nın aylık olarak aldığı engelli maaşının kesildiğini söyleyen Onaran, “Maaşın 2018’de kesilmesi nedeniyle bundan sonraki kalan 5 yılda yaşamını idame ettirmesinin neredeyse imkansızdır. Bizler İstanbul hapishane komisyonu ve insan hakları savunucuları olarak yüzde 80 engelli ve kendi ihtiyaçlarını dahi karşılamayacak durumda olana Özkan, Kırıcı başta olmak üzere tüm hasta tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler