Takip Et

Güncel

F Oturumu 363. hafta: Hasta kadın tutsaklar serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 363’üncü de polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 363’üncü de polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”  ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. 

Bu haftaki eylemde, Marmara’daki hapishanelerde ciddi sağlık sorunları yaşayana kadın tutukluların durumuna dikkat çekildi. 

Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran yaptı. 

İHD’nin 2018 yılında Türkiye genelinde tespit edebildiği bin 154 hasta tutuklunun 110’unun kadın olduğunu belirten Onaran, Marmara Bölgesi’nde ise 15 hasta kadın tutuklunun bulunduğunu söyledi. Bunlardan 10 tutuklunun durumunun ciddi olduğunun altının çizen Onaran, hasta tutukların sağlıklı bir şekilde tedavi edilmediğini ifade etti. 

Onaran, Bakırköy, Gebze ve Bursa Hapishanelerinde kalan hasta tutukların isimlerini ve yaşadığı sağlık sorunlarını şu şekilde paylaştı:

“Bakırköy Hapishanesi:

Dilek Öz: İşkenceden dolayı vücudunun bazı eklemlerinde lif bezleri kopan mahpus, lenf kanseridir. Kalp ritmi sorunu olan Dilek Öz, bel ve boyun fıtığı ve astım hastasıdır.

Süreyya Bulut: Ateşli silahla yaralanma sonucu kafasında şarapnel parçaları vardır. Bir gözü görmeyen Bulut, aynı zamanda wernike korsakoff sendromu rahatsızlığı yaşamaktadır.

Fatma Tokmak: Ağır kalp hastası olan mahpusa iki kalp kapakçığı yerine yapay kalp kapakçığı takılmış durumda. Yüksek tansiyon ve kemik erimesi sorunu yaşayan Fatma Tokmak, ciddi kanamalar yaşamasına neden olan jinekolojik sorunlar da yaşamaktadır. 

Gebze Hapishanesi:

Ayfer Ayçiçek: Ağır şizofren hastası olan mahpus zaman zaman kendisine ve çevresine zarar verebilecek durumda olup sürekli ilaç kullanması gerekmektedir.

Güneş Tekin: Ağır yaralı olarak tutuklanan mahpusun akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları, göğsünde ise mermi vardır. Oturup kalkarken zorluklar yaşayan mahpus, felç olma hatta hayati risk nedeniyle ameliyat edilememektedir. Her iki bacağında doku kaybı olduğu için bacaklarını tam kullanamamaktadır.

Havva Ak: 2014 yılında rahim kanseri ameliyatı olduktan iki yıl sonra hastalığı metastaz yaparak memesine yayılmıştır. Ameliyat sonrası kemoterapi tedavisine ring aracı ile götürülüp getirilen Havva Ak, zor ve sıkıntılı bir süreç yaşamak zorunda bırakılmıştır.

Hazine Alçı: Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında hasar oluşmuş, dizinden kalça bölümüne kadar olan bölümü tamamen parçalandığı için platin yerleştirilerek protez takılmıştır. Düzenli kontrol ve tedavi olması gereken Hazine Alçı’nın sürekli olarak sağlığa erişim hakkı engellenmektedir.

Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Hapishanesi:

Saime Avşin: Tekerlekli sandalye ile yaşamını idame ettirmeye çalışan mahpus, şiddetli ağrı sorunu yaşamaktadır. Hasta listesinde durumu çok ağır olmasa da birçok mahpus gerekli tedavileri yapılmadığı için geçen her gün daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır.”

Tutukluların yaşam hakkının sağlanması ve korunmasının tamamen devletin sorumluluğu altında olduğunu vurgulayan Onaran, tüm tutukluların tedavi ve sağlığa erişiminin sağlanması gerektiğini belirtti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler