Takip Et

Güncel

Evvel Temmuz Bayramı’na polis saldırısı

Hatay Samandağ’da yapılan Evvel Temmuz Bayramı kutlamalarının ikinci günün de polis gölgesinde geçti. Açıklama yapmak isteyen kitleye saldıran polis 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 8 kişi daha sonra serbest bırakıldı

Nusayrilerin hasat ve bereket bayramı olarak kutladığı Evvel Temmuz Bayramı’nın ikinci gününe de polis saldırısı yaşandı. Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan kumsalda yapılan etkinlikler önceki gün polisi gözaltı ile başlamıştı. Dün de bayram alanını ablukaya alan polis, açıklama yapmak isteyen kitleye sert bir şekilde saldırıda bulundu. Saldırı sırasında 8 kişi darp edilerek, gözaltına alındı.

Evvel Temmuz Bayramı Tertip Komitesi, yapılan saldırı ve gözaltılara tepki göstererek, “Bu saldırı ve gözaltılar bütün Samandağ halkına yapılmıştır. Gözaltına alınanlar bir an önce serbest bırakılsın” dedi.

Yaşanan bu duruma rağmen binlerce kişinin katıldığı kutlamalar, Cevdet Bağca ve yerel sanatçıların seslendirdiği ezgilerle devam etti. 

Gözaltına alınanlar bırakıldı

Gözaltına alınan 8 kişi götürüldükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerinin alınması sonrası savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 8 kişi hakkında “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler