Takip Et

Basın

ETHA çevirmeni Adil Demirci’ye Demokrasiye Hizmet ödülü

Türkiye’de bir süre tutuklu bulunan Etha çevirmeni ve emekçisi Adil Demirci’ye Köln Belediyesi tarafından Demokrasiye Hizmet ödülü verildi

Türkiye’de bir süre “örgüt üyesi olmak” ve ” örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklu yargılanan Etha çevirmeni Adil Demirci, Demokrasiye Hizmet ödülüne layık görüldü.

Köln Belediye Başkanı Henriette Reker tarafından, Köln Belediyesi’nde düzenlenen törende Demirci’ye atfen “Siz sadece bir kurban değilsiniz, aynı zamanda Avrupa değerlerinin boyun eğmeden yanında olan bir kişisiniz” şeklinde konuştu. Reker, “haksız bir suçlama ile yargılanmanın ve iyi bir sona inancı kaybetmemenin ne kadar zor bir durum olduğunu tahayyül bile edemediğini” de sözlerine ekledi.

Demirci de tutukluluğu sırasında Almanya’dan dayanışma gösteren sayısız destekçisi olduğunu belirterek onlara teşekkür etti. Türkiye’de haksız yere tutuklanan diğer kişiler için de dayanışmanın devam etmesi çağrısında bulunan Demirci, şu anda kendisinin bir yandan da günlük hayatına devam etmeye çalıştığını söyledi.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan sosyal hizmetler uzmanı ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) çevirmeni Adil Demirci, Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanmış ve yargılandığı davanın Şubat ayında görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Adil Demirci’nin 22,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler