Takip Et

Makale

Esad’a dönüş çabaları: Öncüpınar Gümrük Kapısı açıldı

Türkiyeli yetkililer alt düzeyde Esad yönetimi yetkilileri ile temasların başladığını duyurduktan sonra normalleşmenin ilk adımı olarak Öncüpınar Gümrük Kapısı açıldı

Öncüpınar Gümrük Kapısı’nın yeniden açıldığı duyuruldu. 2011 yılından beri kapalı tutulan gümrük kapısı yapılan duyuru ile tekrar hizmete sunulacağı belirtildi.

AA haberinde, yüklerin ‘Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı yapılan bölgelere serbestçe taşınabileceği’ vurgusu yaparken, girişim Suriye’nin yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin de pay alma isteği olarak yorumlanıyor.

Habere göre, son sekiz yıldır Türkiyeli tırlar, yüklerini Suriye plakalı tırlara naklediyordu. Artık doğrudan geçişler başlamış oldu. 

Kapının açılmasından saatler sonra, 50 tır Suriye’ye geçiş yaparken, nakliyeciler bu uygulamadan memnun olduklarını dile getiriyor. 

15 dakikalık mesafenin, Suriye plakalı tırlara aktarım işlemi nedeniyle dört saate kadar uzadığını belirten tır şoförlerinden biri, altı yıldır aktarma işlemini yaptığını ve bunun kendilerini çok zorladığını kaydetti.

Geçiş nakliyecileri memnun ederken, sonraki aşamalarda tırların ileri noktalara geçişlerine izin verilip verilmeyeceği merak konusu.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler