Takip Et

Güncel

Erdoğan: Brunson’u pazarlık konusu yapmadık

ABD ile Türkiye arasında sürmekte olan Brunson krizi devam ediyor. Karşılıklı açıklamalarla süren tartışmalara Erdoğan’da dahil oldu. Güney Afrika ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan ”Brunson’u pazarlık konusu yapmadık” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması halinde Türkiye’yi yaptırımla tehdit eden ABD Başkanı Trump’a tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika ziyareti sırasında gazetecilere ABD’li rahip Brunson krizine ilişkin açıklamalar yaptı. Brunson krizi nedeniyle ABD’ye “Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Brunson’u hiçbir zaman pazarlık konusu yapmadık” dedi.

”Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz” diyen Erdoğan, ”Biz istiklal ve istikbal mücadelemizi geçmişte nasıl verdiysek, bundan sonra da bu mücadeleyi aynı şekilde vermeye devam ederiz. Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız. Tavır değişikliği benim değil, Trump’ın sorunu” ifadelerini kullandı.

Trump ne demişti?

ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘ABD, Türkiye’ye büyük Hristiyan, aile adamı ve mükemmel bir insan olan Pastör Andrew Brunson’un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!’ ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler