Takip Et

Güncel

‘Elazığ Hapishanesi’ne gidin, işkenceye tanıklık edin’

Elazığ Hapishanesi’ndeki işkence iddiaları üzerine tutuklularla görüşen Diyarbakır Barosu ve ÖHD; Adalet Bakanlığı, barolar ve Meclis’teki siyasi partilere, “Hapishaneye gidin, işkenceye tanıklık edin” çağrısında bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker ve Baro Hapishane Komisyonu üyesi avukatlar, 4 Ağustos günü Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane’nde gardiyanlarca darp edildiği belirtilen tutuklularla görüştü. Dün yapılan görüşmenin ardından konuya ilişkin Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, Diyarbakır Baro Başkanı Aydın, ÖHD Eşbaşkanı Bünyamin Şeker ve Baro Hapishane Komisyon üyesi avukatlar katıldı. 

Tutuklular işkence izlerini gösterdi

MA’Açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, Elazığ 2 No’lu Hapishanesi’nde tutuklularla yapılan görüşmede, tutukluların gardiyanlar tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını aktardıklarını belirtti. Aydın, “Mahpuslar vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar, şişlikler olduğunu belirtmelerinin yanı sıra mahpuslardan M.K. ve A.D.’nin avukat görüşme odasında üstünü çıkararak darp ve cebir izlerini göstermiştir. Mahpusların vücutlarının muhtelif yerlerinde ekimozlar ve şişlikler tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 50 tutuklu işkenceye uğramış

Tutukluların odalar arasında konuştukları için gardiyanların kendilerine saldırdığı belirttiklerini ifade eden Aydın, “B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, C61, C62, C63, C64, C65, C66, C67, C68, C69 numaralı odalarda bulunan mahpusların da işkenceye maruz kaldığını belirtmişlerdir. Bu iddialar doğruysa yaklaşık 50 mahpusun işkenceye uğradığı anlamına gelmektedir. Bir mahpus ise hapishanendeki ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla avukat görüşüne gelmesine rağmen avukatın sorularını yazılı olarak cevaplamıştır” diye kaydetti.

Müdür tatilde

İddialara ilişkin hapishane müdürüyle de görüşmek istediklerini ancak müdürün izinde olduğu gerekçesiyle görüşemediklerini belirten Aydın, tüm ısrarlarına rağmen hapishane ikinci müdürüyle de görüşemediklerini dile getirdi.

 Suç duyurusu 

Bunun üzerine görüştükleri Elazığ Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin gerekli yasal işlemleri yapacaklarını belirtiğini dile getiren Aydın, “Mahpusların iddialarına ilişkin olarak Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, işkence gördüğünü iddia eden mahpusların derhal Adli Tıp Kurumuna ya da bir sağlık kuruluşuna sevklerinin yapılması talep edilmiştir” diye belirtti.

Tutukluların yaşananlara karşı savcılık ve diğer yetkililere yazdıkları dilekçelere, geç cevap verildiği, hapishanende kapalı devre sistem kurulduğu ve yetkililerin üstünkörü incelemelerde bulunduğunu da anlattıklarını ifade eden Aydın, “Yetkililerin bu kayıtsız tutumu hapishanendeki hak ihlallerinin artmasına neden olmuştur” dedi.

‘İşkence suçuna ortak olmayın’

Aydın, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ndeki işkence ve kötü muamele iddialarının etkin şekilde soruşturulmasını talep ederek, “Adalet Bakanlığından etkin ve adil bir soruşturma için olay tarihinde görevde bulunan idarecilerin ve olaya katıldığından şüphelenilen personelin derhal açığa alınmasını talep edeceğiz. Adli ve idari makamlardan, iki mahpusun vücudundaki tüyler ürperten işkence izlerinin tespit ederek, failleri derhal yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz. Adli tatil ve bayram tatili bahanesinin ardına saklanıp, işkence izlerinin kaybolması beklenirse, işkence sucuna ortak olacaklarını, delileri karartacaklarını ve suç işleyeceklerini de buradan duyurmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘İşkenceye tanıklık edin’

İnsan hakları örgütleri, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, barolar, Mecliste grubu bulunan siyasi partileri duyarlı olmaya davet eden Aydın, “Zaman geçirmeden Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne gidin, mahpusları ziyaret edin ve işkenceye tanıklık edin” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler