Takip Et

Güncel

Elazığ Hapishanesi’nde işkenceye karşı Mehmet Adsiz 18 gündür ölüm orucu eyleminde

Elazığ 1 No’lu Hapishanesi’nde maruz kaldığı kötü muamele ve işkence uygulamalarına karşı 18 gündür ölüm orucu eyleminde olan Mehmet Adsiz’in annesi Redda Adsiz, “Çocuklarımıza işkence yapmaktan vazgeçsinler. İHD ve siyasi partiler bir çare bulsunlar” çağrısında bulundu

Elazığ 1 No’lu Hapishanesi’nde tek kişilik koğuşta tutulan Mehmet Adsiz isimli tutuklu, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde hapishanede gardiyanlar tarafından uygulanan işkence ve kötü muameleye karşı 29 Temmuz’dan bu yana ölüm orucunda olduğunu bildirdi. Adsiz’in daha önce kaldığı Diyarbakır D Tipi Hapishanesi, Adana Kürkçüler Hapishanesi. Osmaniye T Tipi ve Balıkesir Burhaniye C Tipi Kapalı Hapishanesi’nde de benzer uygulamalara maruz kaldığını hatırlatan anne Adsiz, bu durumun işkenceye dönüştüğünü söyledi.  

‘Kulak zarı patladı’

Elazığ Hapishanesi’nde 4 ay süren görüş yasağından dolayı Ramazan Bayramı’nda oğluyla görüştüklerini dile getiren anne Adsiz, şunları anlattı: “Geçen hafta yaptığımız telefon görüşmesinde, tek kaldığı odada elleri ve ayakları bağlanarak gardiyanların sopa ve tekmelerle kendisine kaba dayak uygulandığını ve kulak zarının patladığını söyledi. Yapılan işkenceden sonra sinir krizi geçirerek, bileğini kesti. Bu kez revirde doktorun gözü önünde darp ediliyor. Doktorlarda iyi muayene etmedi. Kulak zarının patladığını söyledi.” 

‘Sistematik işkence’

Oğlu Adsiz’in her gün sistematik şekilde işkenceye maruz kaldıklarını söylediğini belirten anne Adsiz, “Her gün işkenceye maruz kaldıklarını, çıplak bir şekilde işkence uygulandığını ifade etti. Türk bayrağı altında ‘kimse bize bir şey yapamaz, devlet biziz’ diyerek işkenceye uğruyorlar” dedi. 

Ölüm orucu eylemine başladı

Oğlu Adsiz bu kötü muamele ve işkence uygulamalarına karşı 29 Temmuz’da ölüm orucu eylemi başlattığını aktaran anne Adsiz, şöyle devam etti: “Çocuklarımıza işkence etmekten, bu zulmü yapmaktan vazgeçsinler. Elazığ Hapishanesi’ndeki tüm tutuklara işkence edildiğini duyuyoruz. İnsan Hakları Derneği  (İHD) ve siyasi partiler bir çare bulsunlar.” 

Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız Elazığ 1 No’lu Hapishanesi’nde bir yetkili, “Böyle bir şey olsa dahi bilgiyi dışarıyla paylaşmıyoruz. Devlet memurları böyle bir şey olduğu zamanda önlem alınır ve ilgilenir. Devlet ilgileniyor. Ailesi bu konu da telefon görüşünde kendisinden bilgi alabilir” dedi. 

Kaynak: MA

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler