Takip Et

Güncel

Elazığ Hapishanesi’nde epilepsi hastası Rıdvan Barış, yaşamını yitirdi

Elazığ Hapishanesi’nde tutuklu bulunan epilepsi hastası 18 yaşındaki Rıdvan Barış, kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Barış’ın kalp krizi geçirdiği sırada duvarları yumrukladığı ancak gardiyanların Barış ile ilgilenmediği aktarıldı

Elazığ Hapishanesi’nde tutuklu bulunan epilepsi hastası 18 yaşındaki Rıdvan Barış, kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Barış’ın kalp krizi geçirdiği sırada duvarları yumrukladığı ancak gardiyanların Barış ile ilgilenmediği aktarıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Elazığ Kampüs Açık Hapishanesi’nde tutuklu bulunan epilepsi hastası 18 yaşındaki Rıdvan Barış, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Bugün Saat 10:30’da yaşamını yitirdiği öğrenilen Barış’ın cenazesini saat 12.00’de ambulansla hastane morguna kaldırıldı.

Elazığ Kampus Açık Hapishanesi A-9 No’lu’ya bir ay önce getirilen Barış’ın devam eden tedavisinin yapılmadığı öğrenildi. Aynı hapishanede bulunan ve konuya ilişkin bilgi veren başka bir tutuklu, Barış’ın Şırnak’a bağlı Silopi ilçesinden bu hapishaneye getirildiğini ifade etti. Barış’ın tedavisi için hapishane yönetimine sürekli başvuruda bulunduğunu kaydeden tutuklu, şunları söyledi:

‘Duvara vurdu ilgilenen olmadı’

“Barış kendi durumun yetkililere anlatarak tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Bir kaç gün önce yine rahatsızlandı. Hapishane Müdürü’ne durumunu iletti ancak ilgilenilmedi. Yine Yunus isimli Başgardiyana durumunu aktardı. Başgardiyan da başka bir gardiyana gönderdi. Rıdvan Barış ve koğuş arkadaşları kendi durumunu anlattıktan sonra gardiyan ‘Yapılacak bir şey yok’ diyerek ayrıldı. Bu sabah saat 04.00’e Barış tekrar rahatsızlandı ve duvarlara yumruk vurdu. Ancak ilgilenen olmadı. Sabah sayımından sonra durumu iletmelerine rağmen ilgilenen olmadı. Sayımdan sonra saat 10.30’da Barış kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Yanındaki tutuklular durumu yetkililere iletmesine rağmen ilgilenen olmadı. Olaydan 1 buçuk saat sonra (saat 12.00) ambulans geldi ve cenazesini battaniyeye sararak hastaneye kaldırdı. Buna rağmen Hapisnahe Savcısı olay yerinde inceleme yapmadı.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler