Takip Et

Toplumsal Cinsiyet

Ekoloji mücadelesine bile cinsiyetçi bakılıyor: ‘Çevre kadın işi, geri dönüşüm eşcinsellik’

Cinsiyet Rolleri başlığını taşıyan araştırmaya göre tüm insanlığı ilgilendiren ekoloji savunması ‘kadın işi’, geri dönüşüm ise ‘eşcinsellik’ olarak değerlendiriliyor

Cinsiyet Rolleri başlığını taşıyan araştırmaya göre, ekolojik tahribata karşı mücadele etmek ‘kadın işi’, geri dönüşüm yapılmasını ya da naylon poşet yerine bez çanta kullanmayı tercih etmemesinide eşcinsellik olarak görülüyor.

Araştırma 960 katılımcının yer aldığı ve katılımcıların ve ü katılımcıların ‘kadınsı’ ve ‘erkeksi’ davranışlara ilişkin algısı ölçüldü. İlk işi araştırmada katılımcılara, bir kişinin gün içinde yaptığı çevreyi korumaya yönelik eylemleri anlatan kurgusal bir özet okutuldu. Daha sonra onlardan bu eylemlerin kadınsı mı yoksa erkeksi mi özellikler taşıdığını puanlaması ve bu kişinin cinsiyetini tahmin etmesi istendi.

Cinsiyet Rolleri Potansiyel Bir Engel

Sonuçlar, Cinsiyetlerine ‘uyan’ eylemleri yapan insanların ‘uymayan’ şeyler yapanlara göre daha heteroseksüel bulunduklarını gösterdi. Bu da katılımcıların, geleneksel cinsiyet rollerinin birinin cinselliğine dair daha fazla ipucu vereceğine inandığını ortaya koydu.

Araştırmayı yapan ekipte yer alan Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Janet K. Swim, “İnsanlar, hangi cinsiyete sahip olduğuna dair başkaları üzerinde bırakacağı izlenimine göre belli davranışlardan kaçınabiliyor. Veya seçtikleri eylem cinsiyetleriyle bağdaşmadığında kendilerinden çekinileceğini düşünüyorlar” dedi.

Üçüncü araştırmada ise, bir odaya alınan katılımcıların çevre konusundaki davranışlarına göre bir diğerinden sakınıp sakınmadığına bakıldı. Örneğin erkeklerin daha maskülen davranış sergileyen kadınlardan uzaklaştığı görüldü. Benzer şekilde erkeklerin çevreyi korumaya yönelik bazı eylemlerden ‘eşcinsel’ olarak algılanacaklarını düşündükleri için kaçındığı saptandı.

Bilim insanları, çevreci davranışları geliştirmek isteyen aktivist ve politikacılardan, cinsiyet rollerini potansiyel bir engel gibi değerlendirmesini istedi.

Günün Haberleri

Toplumsal Cinsiyet konulu diğer haberler