Takip Et

Güncel

Ege’de bulunan hapishanelerde 193 hasta tutuklu bulunuyor

İHD’nin verilerine göre, Ege Bölgesi’ndeki hapishanelerde 193 hasta tutuklu bulunuyor. Şube başkanı avukat Zafer İncin, Adalet Bakanlığı’nın hasta tutukluları ölüme terk ettiğini vurgulayarak, tutukluların tahliyesini istedi

İHD’nin verilerine göre, Ege Bölgesi’ndeki hapishanelerde 193 hasta tutuklu bulunuyor. Şube başkanı avukat Zafer İncin, Adalet Bakanlığı’nın hasta tutukluları ölüme terk ettiğini vurgulayarak, tutukluların tahliyesini istedi. 

Adalet Bakanlığı’nın 20 Kasım 2018 verilerine göre, hapishanelerde 260 bin 144 kişi bulunurken, bunların 202 bin 434’ü hükümlü, 57 bin 710’u ise tutuklu. Hapishanelerde yaşanan baskı, darp ve işkence iddialarına her geçen gün bir yenisi eklenirken, hasta tutukluların durumu daha da ağırlaşıyor. Birçok girişime rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklular ya içeride hayatını kaybediyor ya da ölümden birkaç gün önce tahliye ediliyor. Son olarak Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Kazan (Tiyar) köyünde ikamet ederken “Örgüte yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla 8 aydır tutuklu kalan Tahir Çetinkaya önceki gün beyin tümörü hastalığı nedeniyle tutuklu bulunduğu Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu’nun 9 Ocak tarihinde hazırladığı raporda, cezaevlerinde aralarında ATK’nin “Cezaevinde kalamaz” raporu verdiği ve engelli tutuklularında olduğu 458 ağır olmak üzere bin 334 siyasi hasta tutuklu bulunuyor. 

İHD Şube Başkanı avukat Zafer İncin, yakın zamanda İHD Genel Merkez’inin hatsa tutuklu raporlarını açıkladığını hatırlatarak, tutuklulara yönelik sürekli Adalet Bakanlığı’na ve hükümete çağırıda bulunduklarını dile getirdi. Hükümetin hasta tutukluları ölüme terk ettiğini belirten İncin, hasta tutukluları onurlu bir şekilde tedavilerinin gerçekleşmesi için tahliyeleri yönünde çalışma yürüttüklerini ifade etti. İncin, Adli Tıp Kurumu’nun yanlı davranmaması gerektiğini vurgulayarak, tutukluların biran önce tahliye edilmesini istedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler