Takip Et

Emek

Düzce Cam Fabrikasında grev kararı

Düzce Cam Fabrikası’nda sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin işe iade edilmeleri için Kristal-İş Sendikası greve çıkacaklarını duyurdu

Kristal-İş Sendikası, sendikalı olan işçilerin işten çıkarıldıklarını belirtip, işçilerin işe iade edilmeleri için greve çıkma kararı aldıklarını duyurdu.

Kristal-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ’26 Temmuz Cuma günü greve çıkıyoruz’ denilerek, çıkarılan işçilerin hak almak için sendikal mücadeleye üye oldukları belirtildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“İşveren yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti ve dava açtı. Düzce Cam işvereni bu gerekçelerin dayanaksız olduğunun farkındaydı ve davayı kaybedeceğini de biliyordu. Amaç yetkiye itiraz edip sendikalaşmayı yok etmekti.”

Sendikalaşmanın yaşandığı birçok yer gibi aynı sorunu yaşadıklarını belirten Sendika, işten atma furyasının 2016 yılının Şubat ayında başladığını ifade etti.

“Hukuk Mücadelesini Biz Kazandık”

Hukuk mücadelesini kendilerinin kazandığını belirten Sendik, şöyle devam etti:

” Ancak işveren davayı kaybettikten sonra da sendika ile görüşmeyi hiçbir biçimde kabul etmedi. Devlet tarafından atanan resmi arabulucuyla bile görüşmedi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Kristal-İş Sendikası tarafından yasa gereği atanan işyeri temsilcileri ve diğer kimi sendikalı işçileri de işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i geçti.”

Düzce Cam işçileri sendikalı oldukları, sendikal haklarını istedikleri, birbirlerine sahip çıktıkları için işten çıkarılmıştır. İşveren bu gerçeği gizlemek için çeşitli ve asılsız gerekçeler göstermiştir. İşveren bir yandan da baskı, tehdit ve benzeri yöntemleri kullanmaya devam etmektedir.

Düzce Cam işyerinde yetkili sendika olan Kristal-İş karşısında bir muhatap bulamıyor.

Taleplerimiz Açık Ve Net

Yasalar bu koşullar altında grevi kaçınılmaz hale getiriyor. Aksi halde yasal süreç gereği Kristal-İş bu işyerinde yetkisini kaybedecektir. Bu nedenle Düzce Cam’da 26 Temmuz, Cuma günü işçiler greve çıkacaklar.

Kristal-İş Sendikası olarak taleplerimiz son derece açık ve net:

Atılan işçiler derhal geri alınsın!
İşveren sendikasızlaştırmaya yönelik yasadışı baskılara son versin!
İşveren işçilerinin temsilcisi olan Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına otursun!”

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler