Takip Et

Güncel

Düzce bir hafta sonra afet bölgesi ilan edildi

İklim değişikliği nedeniyle yaşanan ekstrem hava olaylarından kaynaklı olarak Düzce’de yaşanan şiddetli yağışların oluştuğu bölge bir hafta sonra afet bölgesi ilan edildi

Düzce’de iklim krizi nedeniyle bir hafta önce yaşanan şiddetli sağanak yağış sonucu sel ve toprak kaymasının yaşandığı bölge, afet bölgesi olarak ilan edildi.

Yedi kişinin arandığı afet bölgesinde beş kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Bölgede kayıp iki çocuğun bulunması için Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ile Düzce Arama Kurtarma Ekipleri (DAKE) Uğurlu köyünde çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede geçen hafta çarşamba akşamı ve perşembe gecesi etkili olan kuvvetli sağanaktan sonra Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde Melen Çayı’nın taşması nedeniyle birçok noktada sel ve heyelan meydana gelmişti. Bölgeye sevk edilen İl Özel İdaresi, AFAD, 112 Acil Servis, itfaiye ve jandarma ekipleri ile helikopterlerin desteğinde köylerde mahsur kalan 227 kişi kurtarılmış, 7 kişi hakkında kayıp ihbarı yapılmıştı.

Sel nedeniyle bölgede, 160 bin 749 hayvan öldü. 100 bina yıkıldı, 75 bina ağır hasar, 300 bina ise az hasar gördü. Bin 687 çiftçinin de selden etkilendiği belirtildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler