Takip Et

Güncel

Dün göndere çekilen Kürdistan Bayrağı’na bugün dava!

Atatürk Havalimanı’nda göndere çekilen Federe Kürdistan Bölgesi Bayrağı’nın baskılı olduğu tişörtü giydiği için Kırşehir’de linçe maruz kalan Berzan Özdemir’e “terör örgütü propagandası yapmaktan”, iki akrabasına ise “slogan atmaktan” dava açıldı

Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında yapılan resmi törende göndere çekilen Irak Federe Kürdistan Bölgesi Bayrağı “terör örgütü simgesi” sayıldı. Diyarbakır’dan Kırşehir’e 20 Kasım 2018’de çalışmaya giden ve üzerinde Federe Kürdistan Bayrağı baskılı tişört olan Berzan Özdemir ve 2 akrabasına, “terör örgütü propagandası yapmaktan” ve “slogan atmaktan” 1 ila 5 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle dava açıldı. 

Linç girişimine maruz kaldılar

Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre: Akrabası Remzi ve Serhat Özdemir’le çalışmaya giden Berzan Özdemir, Kaman ilçesinde gezdikleri sırada üzerindeki tişörtten kaynaklı linç girişimine maruz kalmıştı. Özdemir’in giydiği sweatin altında gözüken sarı, kırmızı ve yeşil renkten kaynaklı fermuarı zorla açtıran Burak Tursun, Emre Uyan, Fatih Uyan ve Timur Zorlu adlı kişiler, üç akrabaya saldırıda bulunmuştu. Çevredekilerin katılımıyla kısa sürede linçe dönüşen saldırı, polisin gelmesiyle sona ermişti. Saldırganlar hakkında “kasten yaralamadan” dava açılırken, Özdemir ve akrabaları hakkında ise “terör örgütü propagandası yapmak” ve “slogan atmak”tan soruşturma başlatıldı. 

Saldırganların ifadesiyle iddianame 

Soruşturmayı tamamlayan Kırşehir Cumhuriyet Savcılığı, saldırganların ifadeleri doğrultusunda iddianame hazırladı. 

Remzi, Serhat ve Berzan Özdemir hakkında ayrı ayrı “örgüt propagandası yapmaktan” hazırlanan iddianamede, Berzan Özdemir’in tişörtünün üzerinde bulunan “Kürdistan Bayrağı”nın PKK tarafından kullanılan “sözde bez parçası” olarak nitelendirildi. 

5 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Özdemir’in giydiği tişörtle Kaman ilçesinde dolaştığı, “örgüte ait, resim ve amblem” taşıyarak, “örgüt propagandası” yaptığı, ayrıca olay sırasında “Biji Apo. Bize her yer Kürdistan. Burada Atatürk yok. Recep Tayyip bir şey yapamaz” şeklinde attığı belirtilen sloganlarla “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla hazırlanan iddianamede, Özdemirlerin 1 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianame, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, davanın ilk duruşması için 18 Temmuz’a gün verildi. 

Bayrak göndere çekilmişti

26 Şubat 2017 tarihinde dönemin Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı olan Mesut Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Kürdistan Bayrağı göndere çekilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler